Reklama

Fałszowali faktury korzystając z firm "słupów": zatrzymano 7 osób

fot. policja
fot. policja

Do zatrzymań doszło na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Jak informuje Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, akcję przeprowadzili policjanci z Poznania we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej. Do zatrzymań 7 osób doszło 19 listopada. - Działalność grupy polegała na oferowaniu i dostarczaniu różnym podmiotom gospodarczym tzw. nierzetelnych faktur dokumentujących fikcyjne transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług. Do wytwarzania nierzetelnych faktur wykorzystywano firmy tzw. "słupy" zarejestrowane na podstawione osoby z siedzibami głównie w wirtualnych biurach na terenie Warszawy - wyjaśnia.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Z ustaleń policji wynika, że firmy same zgłaszały się do grupy przestępczej w celu nabycia nierzetelnych faktur, dzięki którym mogły dokonać niezgodnej z prawem "optymalizacji podatkowej". - Odbiorcy faktur bezpodstawnie zawyżali wartość podatku naliczonego, a prawdopodobnie także i kosztów uzyskania przychodów, co prowadziło do zaniżania zobowiązań podatkowych lub wyłudzania zwrotu podatku, a w konsekwencji do uszczuplenia majątku Skarbu Państwa. Szkodę ponosili również uczciwi przedsiębiorcy, którzy musieli mierzyć się z tzw. nieuczciwą konkurencją firm, korzystających z "usług" grupy przestępczej. Szacuje się, że w wyniku ujawnionego procederu do obrotu gospodarczego wprowadzono kilka tysięcy faktur - dodaje.

Choć zatrzymania miały miejsce tylko w Wielkopolsce i Lubuskiem, akcję przeprowadzono także w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim i opolskim, a brało w niej udział ponad 100 funkcjonariuszy. - W toku przeprowadzonych realizacji u jednego z członków grupy ujawniono środki odurzające. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono znaczną kwotę gotówki oraz mienie ruchome - kończy. 2 z 7 zatrzymanych trafiło na 3 miesiące do aresztu. Wobec pozostały zastosowano inne środki zapobiegawcze. Wszystkim zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

Policjanci przewidują kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro