Reklama
Reklama

Siostra Cecylia Śmiech Poznanianką Roku 2019. "Bóg zapłać wszystkim, którzy na mnie głosowali, odwdzięczę się modlitwą"

fot. UMP
fot. UMP

Urszulanka pomaga ubogim dzieciom z Afganistanu, dziergając dla nich czapki.

Gala tegorocznej edycji plebiscytu odbyła się w sobotę w Kinie Muza.

Założeniem konkursu było nagrodzenie pań, które działają na rzecz różnych potrzeb społecznych, ale ich praca często nie jest pokazywana na pierwszych stronach gazet - mówiła podczas gali Ewa Gałka, przewodnicząca Kapituły Plebiscytu oraz współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP. Kapituła miała trudne zadanie wyłonienia dziesięciu finalistek z nadesłanych kandydatek. Jeszcze trudniejsze zadanie stanęło przed poznaniakami: wybór jednej zwyciężczyni, którą dziś nagrodzimy. I choć tytuł przypadnie dziś tylko jednej poznaniance, składam wyrazy uznania i szacunku wszystkim paniom biorącym udział w plebiscycie. Dla mnie wszystkie jesteście zwyciężczyniami! - dodała.

Plebiscyt "Poznanianka Roku" powstał, by uhonorować kobiety, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz aktywnością w sferze publicznej, przyczyniają się do rozwoju i budowania pozytywnego wizerunku Poznania. Swoją kandydatkę do tytułu mogły wytypować organizacje pozarządowe.

Cieszę się, że dziś te niezwykłe kobiety mogą wyjść z cienia i pokazać, jak empatia, chęć pomocy innym i robienie tego, co się kocha, pozwalają zmienić świat na lepsze - podkreślała Dominika Król, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania.Serdecznie gratuluję wszystkim dziesięciu paniom! - dodała.

Tytuł Poznanianki Roku 2019 zdobyła siostra Cecylia Śmiech. Historia siostry Cecylii Śmiech pokazuje, że wrażliwość na potrzebujących, przejęcie się losem innych jest tożsame z działaniem - mówiła w laudacji Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. Być może to kwestia niezwykle pozytywnego usposobienia siostry Cecylii, być może moralnego imperatywu, który nakazuje pomoc bliźniemu w potrzebie. Pewne i bardzo ważne jest to, że siostra Cecylia, nie zważając na wszelkie przeszkody i obiektywnie skromny wachlarz możliwości odnalazła sposób, w jaki może uwolnić od niedoli drugiego człowieka. Ofiarowała mu swoje serce, włóczkę i uśmiech -dodała.

Siostra Cecylia jest założycielką pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów. Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią Klub - ponad 70 tysięcy. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają, całemu łańcuchowi dobrych ludzi - mówiła urszulanka, odbierając nagrodę. Dziękuję zwłaszcza darczyńcom, którzy przesyłają nam włóczkę z całej Polski, dzięki czemu możemy sztrykować coraz szybciej i coraz lepiej oraz mojej siostrze przełożonej, która tak układa mi dzień pracy, bym miała czas na robienie czapek. Bóg zapłać wszystkim, którzy na mnie głosowali, odwdzięczę się modlitwą - dodała.

Wśród nominowanych do tytułu poznanianek były: Barbara Sadowska ( od 30 lat prowadzi Fundacje Pomocy Wzajemnej Barka), Lucyna Winkel - Sobczak ( założycielka Studia Teatralnego Blum), Joanna Jaśkowiak ( posłanka na Sejm RP, prawniczka, społeczniczka ), Wioletta Bogusz (współzałożycielka Stowarzyszenia "Zupa na Głównym"), Aleksandra Orchowska ( współzałożycielka Fundacji ORCHidea), Barbara Górecka ( twórczyni domu Bajek), Violetta Ratajczak ( organizatorka Wielkopolskiego Kongresu Kobiet), Anna Janiak ( twórczyni programów aktywizujących osoby w spektrum autyzmu, prezeska fundacji FIONA i spółdzielni socjalnej FURIA) i Jana Shostak (artystka wizualna i performerka).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro