Reklama

Jest wyrok TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: manifestacja KOD wieczorem w Poznaniu

Jedna z manifestacji KOD | fot. Włodzimierz Hoppel

Zgodnie z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, to Sąd Najwyższy powinien badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jeśli Sąd Najwyższy uznałby, że jego Izba Dyscyplinarna (wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei nominują politycy) nie jest niezależna, może przestać kierować do niej sprawy dotyczące stanu spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wyrok ten można odebrać jako porażkę stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

W związku z wtorkowym wyrokiem, KOD Wielkopolska zaprasza mieszkańców Poznania na manifestację, która odbędzie się o 18.00 przy Sądzie Okręgowym i Rejonowym przy Al. Marcinkowskiego. - Od blisko czterech lat Komitet Obrony Demokracji protestuje przeciwko naruszaniu praworządności i niezależności sądownictwa, które stanowią fundament każdej nowoczesnej i silnej demokracji. Dzisiejszy wyrok TSUE dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego całkowicie potwierdza, że nasze obawy, zastrzeżenia i protesty wobec zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości. Partia rządząca nie dąży do zreformowania sądownictwa, ale pragnie jedynie politycznej kontroli nad sądami i sędziami - informują organizatorzy manifestacji.

Komitet Obrony Demokracji domaga się wykonania wyroku TSUE. - Nie zgadzamy się na podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości politykom jednej partii. Bez niezawisłego i niezależnego sądownictwa nie ma przecież wolnej i demokratycznej Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
22.61 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro