Reklama

XV - wieczny kościół już po remoncie. "To kolejny uratowany obiekt sakralny w powiecie poznańskim"

fot.  Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Właśnie zakończył się odbiór prac remontowych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.

Po odbudowaniu 500-letniej świątyni w Owińskach przyszedł czas na kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, którego początki datuje się nawet na XV wiek. Remont wspierany finansowo był przez powiat poznański. W ciągu minionych trzech lat na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w tym kościele, samorząd przeznaczył blisko 700 tys. zł.Gdyby nie dofinansowanie z powiatu, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem. Początkowe koszty były bowiem olbrzymie. Odwagą i wolą pomocy jako pierwszy wykazał się starosta poznański. Dzięki niemu kościół przetrwa - nie ma wątpliwości ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii. Do remontu dorzucił się także rząd. 420 tysięcy złotych zostało przekazanych z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował naszą redakcję poseł Bartłomiej Wróblewski.

W odbiorze prac uczestniczył również abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, który podziękował za inicjatywę i wsparcie, ale przede wszystkim podkreślił, że powołując na proboszcza właśnie ks. Jana Kwiatkowskiego podjął doskonałą decyzję. To on sprawił, że wokół kościoła i remontu zaczęło się dziać tak dużo dobrego. W ślad za odnową murów świątyni rozpoczęło się nowe życie parafii, która otrzymała nowego ducha i odrodziła się we wspólnocie. Nie tylko budynek został uratowany, ale przede wszystkim zintegrowali się mieszkańcy - podkreślał prymas W. Polak.

W ramach przeprowadzonych prac między innymi wyremontowano fundamenty kościoła, zabezpieczono ściany, wykonano izolację przeciwwilgociową, wykonana została też posadzka, renowacja wieży i hełmu z latarnią a także założony został nowy dach z zabezpieczeniem ogniochronnym. Przeprowadzono również dezynfekcję owadobójczą, odgrzybianie czy renowację kuli i krzyża na wieży.

Od lat otaczamy zabytki w powiecie szczególną opieką. Przywracamy im świetność, bo wiemy, jak ważne jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu. - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. Zadanie to jest obowiązkiem samorządu, realizowanym z dużą świadomością i ogromną przyjemnością - dodał.

Z badań wynika, że początki kościoła można datować nawet na XV wiek. To kolejny uratowany obiekt sakralny w powiecie poznańskim. Teraz najważniejsze jest zabezpieczenie gmachu między innymi w instalacje elektryczne i przeciw pożarowe oraz wykonanie prac wewnątrz przy ołtarzach i malowanie - dodał Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.

W ciągu minionych pięciu lat powiat poznański na remonty zabytków przekazał 6,7 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
48.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro