Reklama

Jest petycja przeciwko pochowaniu abp. Paetza w katedrze: podpisują się pod nią m.in. duchowni

fot. PAP/Bogdan Borowiak
fot. PAP/Bogdan Borowiak

Jednym z inicjatorów powstania petycji jest ks. Daniel Wachowiak znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi.

- Jako prezbiter Archidiecezji Poznańskiej uważam, ze śp. Abp Juliusz Paetz nie powinien być pochowany w katedrze. Powierzam Go Miłosierdziu Bożemu. Sprawa miejsca pochówku to kwestia zgorszenia, a nie wymierzania sądu - napisał w niedzielę na Twitterze ks. Daniel Wachowiak. Jeszcze w niedzielę duchowny opublikował na Twitterze treść petycji - apelu do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w sprawie pochowania arcybiskupa Paetza w katedrze poznańskiej.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

- Jako wierni i kapłani Kościoła, a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem. Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościoła nigdy oficjalnie nie poinformowały o jej rozstrzygnięciu. Dochodzącym do opinii publicznej świadectwom Kościół nigdy nie zaprzeczył, a jednocześnie czyniący ustalenia w tej sprawie nie wycofali się ze swoich oskarżeń, płacąc za to nierzadko ogromną cenę.Upubliczniona przez poprzedniego Nuncjusza Apostolskiego w Rzeczypospolitej Polskiej reprymenda dana zmarłemu, zakazująca jego udziału w wydarzeniach publicznych, była jednak sygnałem, że kary zostały nałożone przez Stolicę Apostolską. Pomimo oczekiwań wiernych i duchowieństwa sprawa pozostała ukrywana, nieustannie zatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa. Dochodzi do dramatycznych sytuacji i sporów wewnątrz wspólnoty Kościoła, pojawia się poczucie braku szczerości i transparentności, które należy powstrzymać. Podpisując ten list kierujemy się również odpowiedzialnością za ofiary bezpośrednich działań zmarłego metropolity, ale także za tych, którzy zostali przez niego skrzywdzeni pośrednio - czytamy w petycji.

- Prowadzeni troską o Kościół zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza - z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie - w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła, gotowych oddać za niego życie, jak abp Antoni Baraniak, abp Walenty Dymek czy abp Jerzy Stroba. Pochowanie w tym samym miejscu abp.Juliusza Paetza będzie w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski, będzie sprzeciwieniem się naszej narodowej świadomości historycznej. Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa.

Pod petycją, która znajduje się TUTAJ, może się podpisać każdy. Już zrobiło to prawie 300 osób, z czego część wymieniono pod dokumentem. Są wśród nich m.in. architekci, naukowcy, rektorzy poznańskich uczelni, artyści, przedsiębiorcy, dziennikarze, a także księża. Na liście jest także zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Na godzinę 10.00 Kuria Metropolitalna zapowiedziała briefing prasowy dotyczący pogrzebu arcybiskupa Paetza.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 18.11.2019 r., godz. 10.59
    Aktualizacja
    poniedziałek, 18.11.2019 r., godz. 10.59
    Ostatecznie arcybiskup Juliusz Paetz został w poniedziałek pochowany na cmentarzu Św. Antoniego na Starołęce. Ks. Daniel Wachowiak na Twitterze: Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za decyzję pochowania śp. abp. Juliusza Paetza poza katedrą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro