Reklama

Poznań został wyróżniony za działania na rzecz ochrony pszczół

fot. UMP
fot. UMP

Miasto znalazło się w dziesiątce gmin, które realizują ciekawe projekty, mające na celu stworzenie lepszych warunków bytowania dla tych owadów.

W 2019 roku Miasto Poznań rozpoczęło program "Poznań dla pszczół". Prace nad nim koordynuje Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a każdy z owadów przyczynia się do zapylania roślin, uczestnicząc w produkcji żywności. W naszym mieście prowadzimy akcję "Poznań dla pszczół" zakładając m.in. łąki kwietne, miododajne ogrody, posiadamy własne pasieki i miejski miód, dbamy o bioróżnorodność. W pielęgnacji zieleni miejskiej nie stosujemy szkodliwych środków. Wiemy, jak ważna jest edukacja i odpowiedzialność wobec zjawiska ginięcia pszczół - tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Głównym celem programu jest edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia pszczół oraz innych owadów zapylających dla środowiska i gospodarki oraz zwiększanie ich populacji w mieście.

Jednym z rezultatów programu ma być urządzenie jak najwięcej tzw. pasiek miejskich. Już wielokrotnie informowaliśmy, że pierwsze stanęły już na Cytadeli - zostały zasiedlone przez pszczoły, które zaczęły produkować miód. To jednak nie koniec działań w tym rejonie. W miejscu letniego amfiteatru, blisko ul. Na stoku powstać ma miododajny ogród. Znajdą się tam nektaro- i pyłkodajne rośliny, a także m.in. kaskada wodna. Wszystko to pomoże pszczołom przetrwać w warunkach miejskich - tłumaczą miejscy urzędnicy.

W przypadku, gdy absolutnie konieczna jest wycinka drzew, tam gdzie jest to krajobrazowo uzasadnione wskazuje się w ramach rekompensaty gatunki budujące bazę pokarmową dla pszczół i owadów zapylających. Miasto Poznań umożliwia też społecznikom stawianie w parkach miejskich "hoteli" dla pszczół oraz domków dla owadów w kompleksach leśnych. Pszczelarzom udostępniane są miejsca pod pasiek - dodają.

Miasto stawia również na edukację. 26. edycja konkursu "Zielony Poznań" odbyła się pod hasłem "Zieleń przyjazna pszczołom". Tymi działaniami wpisujemy się w Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom, który w Polsce skupia w swoim obszarze 269 gmin, Wielkopolska jest jednym z liderów - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska.

Działania Miasta zostały zauważone. 14 listopada zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, Gerard Hajgelman odebrał dyplom za wyróżniające się działania na rzecz ochrony pszczół. Wyróżnienia przyznały Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., które od wielu lat prowadzą akcję "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" - kończą miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro