Reklama

Dziś Dzień Czystego Powietrza: co robi miasto, by poprawić jego stan?

fot. UMP
fot. UMP

14 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza.

Poznańscy urzędnicy zapewniają, że miasto robi wiele, by poprawić stan powietrza w naszym mieście. Już na najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się propozycją zmian w programie Kawka Bis, który jest nastawiony na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku używania pieców opalanych drewnem, węglem lub brykietem. Miasto przeznacza pulę środków na wsparcie mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Do tej pory górny limit dofinansowania dla jednego lokalu wynosił 6 000 zł, po zmianach będzie to 12 000 zł, a nawet 15 000 zł - w przypadku fotowoltaiki. Jeśli propozycje wejdą w życie, poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80% kosztów, jak dotychczas, lecz 100%. Uproszczone zostaną także procedury, wydłużeniu ulegnie czas składania wniosków i rozliczania inwestycji - wyjaśniają urzędnicy i przypominają, że zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2028 roku z Poznania muszą zniknąć piece starej generacji - klasy 3 i 4.

W grudniu rozpocznie się natomiast nabór do 11 już edycji akcji "Trzymaj ciepło". W jej ramach odbywają się bezpłatne badania termowizyjne, dzięki którym właściciele mogą się dowiedzieć czy z ich budynku ucieka ciepło, a jeśli tak - którędy.

Co jeszcze robi miasto, by poprawić sytuację z zanieczyszczeniem powietrza? Prowadzone są badania powietrza z wykorzystaniem drona. - Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów. Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Do tej pory udało się skontrolować 14,3 tys. budynków. Wykryto 23 nieprawidłowości oraz 18 przypadków spalania odpadów.

Miasto chwali się, że stawia także na edukację w szkołach organizując konkursy czy akcje informacyjne, a także montując oczyszczacze powietrza w żłobkach. - Sukcesywnie ocieplane są budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola i miejskie kamienice), co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Miasto Poznań inwestuje w transport publiczny. W ciągu ostatnich lat na zakup nowoczesnego taboru wydano ponad pół miliarda złotych - zaznaczają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro