Reklama
Reklama

Dziś Dzień Czystego Powietrza: co robi miasto, by poprawić jego stan?

fot. UMP

14 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza.

Poznańscy urzędnicy zapewniają, że miasto robi wiele, by poprawić stan powietrza w naszym mieście. Już na najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się propozycją zmian w programie Kawka Bis, który jest nastawiony na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku używania pieców opalanych drewnem, węglem lub brykietem. Miasto przeznacza pulę środków na wsparcie mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca.

- Do tej pory górny limit dofinansowania dla jednego lokalu wynosił 6 000 zł, po zmianach będzie to 12 000 zł, a nawet 15 000 zł - w przypadku fotowoltaiki. Jeśli propozycje wejdą w życie, poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80% kosztów, jak dotychczas, lecz 100%. Uproszczone zostaną także procedury, wydłużeniu ulegnie czas składania wniosków i rozliczania inwestycji - wyjaśniają urzędnicy i przypominają, że zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2028 roku z Poznania muszą zniknąć piece starej generacji - klasy 3 i 4.

W grudniu rozpocznie się natomiast nabór do 11 już edycji akcji "Trzymaj ciepło". W jej ramach odbywają się bezpłatne badania termowizyjne, dzięki którym właściciele mogą się dowiedzieć czy z ich budynku ucieka ciepło, a jeśli tak - którędy.

Co jeszcze robi miasto, by poprawić sytuację z zanieczyszczeniem powietrza? Prowadzone są badania powietrza z wykorzystaniem drona. - Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów. Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Do tej pory udało się skontrolować 14,3 tys. budynków. Wykryto 23 nieprawidłowości oraz 18 przypadków spalania odpadów.

Miasto chwali się, że stawia także na edukację w szkołach organizując konkursy czy akcje informacyjne, a także montując oczyszczacze powietrza w żłobkach. - Sukcesywnie ocieplane są budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola i miejskie kamienice), co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Miasto Poznań inwestuje w transport publiczny. W ciągu ostatnich lat na zakup nowoczesnego taboru wydano ponad pół miliarda złotych - zaznaczają urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro