Reklama
Reklama

Swarzędz: kilkudziesięcioletnie lipy z rynku do wycinki

fot. WTK
fot. WTK

Jak zapewniają swarzędzcy urzędnicy, decyzję podjęto "z ciężkim sercem".

Drzewa są problemem dla budynku ratusza, przy którym rosną. Ich korzenie mają bowiem uszkadzać podziemną infrastrukturę. - Myślę tu o sieciach kanalizacyjnych, wodnych, energetycznych. Z ciężkim sercem podejmuje się taką decyzję, ale fachowcy powiedzieli nam, że problem będzie narastał - mówi Telewizji WTK Maciej Woliński, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz.

Tymczasem do redakcji Telewizji WTK dotarł mail, z którego wynika, że powód wycinki może być inny. - Drzewa przesłaniają dolne piętra budynku, gdzie urzędują wpływowi urzędnicy, w tym burmistrzowie. Konserwator koniecznie chce odsłonić budynek. Część urzędników, tych od ochrony środowiska, była temu przeciwna, ale to okazało się nieistotne - pisze widz. Biuro burmistrza i jego zastępców znajduje się jednak na pierwszym piętrze ratusza. Regularnie przycinane swarzędzkie lipy ledwo sięgają okien tych gabinetów.

Powiatowy Konserwator Zabytków wydał już zgodę na wycinkę drzew. - Zostały zlecone okresowe badania techniczne budynku i z nich wynikało, że na zły stan piwnic, czy zawilgoceń elewacji wpływają drzewa rosnące przy budynku - mówi WTK Wiesław Biegański, konserwator zabytków.

Dwa dorodne świerki już stąd zniknęły. Zgodę na wycinkę lip wydano na początku roku, ale drzewa wciąż rosną. - Mamy świadomość wartości przyrodniczej tych drzew. Ich wycięcie będzie ostatecznością - zapewnia Biegański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
17.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro