Reklama
Szwajcarzy nie chcą Boga w hymnie: "Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem"
BS | aktualizacja: Wtorek, 3 2015 roku, godzina 31: 1

Od poniedziałku Szwajcarzy biorą udział w głosowaniu, którego celem jest wybranie nowego hymnu. Szwajcarzy uznali, że poprzedni hymn, który jest modlitwą, nie oddaje charakteru Szwajcarii.

fot. olddocks/freeimages.com

Aktualnie hymnem Szwajcarii jest powstały w 1841 roku Psalm Szwajcarów, który zawiera odwołania do Boga i chwali pobożność - Głównym problemem jest tekst. Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem - tłumaczył, ogłaszając konkurs Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej. Nowy hymn ma odnosić się do uniwersalnych wartości takich jak demokracja, wolność, pokój i życie we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla różnic.

O konieczności zmian szwajcarzy mówią od lat, a konkurs na nowy hymn ogłoszono w styczniu 2014 roku. W pierwszym etapie do organizatorów konkursu napłynęło 208 propozycji, a specjalne jury wybrało sześć z nich, spośród których Szwajcarzy wybiorą nowy hymn. Pierwszy etap internetowego głosowania będzie trwał do 15 maja, a do następnego wybrane zostaną trzy propozycje. Ostateczne wyniki zostaną zaprezentowane 8 czerwca, a następnie we wrześniu nowy hymn zostanie zaprezentowany Radzie Federalnej do zaakceptowania. Propozycje nowych hymnów można odsłuchać na specjalnej stronie internetowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (161) arrow
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.