Pogoda jutro Pogoda Poznań
179
Marek Torzewski
KONCERT
Niedziela 20 października 2019 g. 19.00
Bilety: od 50 zł
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
październik
pnwtśrczptsond
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Marek Torzewski wyróżnia się sztuką wokalną. Promuje też polską kulturę na świecie. Jest też wybitną osobowością i indywidualnością artystyczną. Był pierwszym muzykiem, który dał recital w Kwaterze Głównej NATO w Shepe. Inaugurował też Międzynarodowy Rok Chopinowski w Belgii, gdzie od wielu lat mieszka. Na stadionie Śląskim w Chorzowie jako pierwszy artysta w Polsce wykonał nasz hymn przed meczem Polska – Ukraina. Piosenka jego autorstwa „Do przodu, Polsko” została uznana jako hymn reprezentacji.

Aktywność zawodowa i pasje Marka Torzewskiego od lat wykraczają poza szacowne sceny operowe – w ojczyźnie, a także w Europie i za oceanem. Jego pierwszym sukcesem, niedługo po studiach był międzynarodowy konkurs wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy w 1984 r. Po uznaniu polskiego resortu kultury i Stowarzyszenia Mały Książę, które Torzewskiemu, jego żonie, aktorce i menedżerowi Barbarze Romanowicz-Torzewskiej oraz uzdolnionej wokalnie córce Agacie przyznało honorowy tytuł Przyjaciela Małego Księcia za najlepszy wizerunek Polskiej Rodziny Artystycznej na Świecie.

Torzewski w pewnym momencie skutecznie burzył obraz polskich odbiorców o śpiewaku operowym, który albo pokazuje się na wielkiej scenie w kostiumie i makijażu, albo poza sceną – ale też na poważnie z nienagannie przystrzyżoną fryzurą i w garniturze czy smokingu.

Jan Kiepura kiedyś wykonywał arie operetkowe na balkonie hotelu, Torzewski pokazywał się w programach TVP na estradach i w plenerze, w studiach, ubrany mało zobowiązująco, bez krawata ani muszki i z półdługimi włosami. Obalił stereotyp o koturnowości wyobrażeń jako o śpiewakach, a tym samym wykonał tzw. dobrą robotę – nie przekraczając granicy dobrego smaku jednocześnie przybliżał sztukę tzw. wysoką do odbiorcy, ośmielał go i pozyskiwał z pewnością przyszłych melomanów. Wykształcony klasycznie nie ogranicza się do muzyki poważnej.

Torzewski ujmuje pięknie brzmiącym, ciepłym głosem, swobodą i naturalnością, a śpiewane przez niego włoskie utwory wprowadzają w romantyczny nastrój.

• zobacz więcej informacji o Aula UAM
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.