Pogoda jutro Pogoda Poznań
179
MOJA MUZYKA #74 RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy
KONCERT
Niedziela 22 września 2019 g. 19.00
Bilety: 2 zł
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
wrzesień
pnwtśrczptsond
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

W roku 2019 przypada rocznica setnych urodzin Romana Haubenstocka-Ramatiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Krakowie i w pierwszej fazie twórczości związanego z rodzinnym miastem oraz ze Lwowem, później tworzącego w takich ośrodkach sztuki, jak Tel Aviv i Wiedeń. Wkład Haubenstocka-Ramatiego w budowanie nowego języka muzycznego, awangardowego, lecz zdyscyplinowanego w formie równa go z twórcami światowej miary, takimi jak: Cage, Stockhausen, Crumb, Ligeti, Xenakis.

Haubenstock był także prekursorem grafiki muzycznej, a co za tym idzie włączenia awangardy w nurt interdyscyplinarności sztuk, zespolenia teatru, sztuki plastycznej i muzyki w jedność, w przenikającą się całość.

W roku setnej rocznicy urodzin, trzech muzyków, z których dwóch było związanych z MW2 oraz z krakowskim festiwalem RHR – Kazimierz Pyzik, Piotr Kania, a także dwie artystki: śpiewaczka – Blanka Dembosz, przedstawiająca muzykę współczesną w Polsce i za granicą oraz austriacka klarnecistka Teresa Doblinger od wielu lat wykonująca muzykę Romana Haubenstocka-Ramatiego, pragną przypomnieć twórczość tego kompozytora, ukazując jego utwory w kontekście dzieł innych współczesnych mu twórców takich jak: George Crumb i Bogusław Schaeffer. Jeśli mowa o amerykańskim kompozytorze, analogie, które się nasuwają, to w przypadku dzieła Madrigals, book I – barwa, traktowanie partii sopranu ad libitum, gęstość pulsujących barw i oczywiście podobnie jak u Haubenstocka traktowanie poezji – bardzo skupione na treści, barwie i naturalnej melodii języka.

Partytury graficzne, teatr instrumentalny, ruch, przenikanie się słowa, dźwięku, gestu, ruchu i mimiki to znowuż cechy, które łączą myśl kompozytorską Bogusława Schaeffera i Romana Haubenstocka-Ramatiego.

Koncert RHR+ Roman Haubenstock- Ramati i jego czasy – przeniesie odbiorców w czasy prawdziwej muzycznej awangardy.

Blanka Dembosz / sopran
Teresa Doblinger / klarnet basowy
Kazimierz Pyzik / kontrabas
Piotr Kania / instrumenty perkusyjne

• zobacz więcej informacji o Centrum Kultury Zamek
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.