Pogoda jutro Pogoda Poznań
2411
BLAZKO wystawa biżuterii Grzegorza Błażko
WERNISAŻ
Bilety: 0
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
czerwiec
pnwtśrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Grzegorz Błażko jest założycielem „Klubu miłośników biało-czarnej szachownicy z rdzawą kropką po środku każdego białego pola”. Motyw ten do dziś jest jego znakiem rozpoznawczym. Czasem do niego wraca w nowych projektach, czasem wykorzystuje jedynie jako autografu umieszczonego pośród innych deseni.

Grzegorz Błażko twierdzi, że kiedyś, bardzo dawno temu wszedł po raz pierwszy do pracowni i już w niej pozostał. Pracownia pochłonęła go i już nie wypuszcza. Poza tym w ogóle niewiele o sobie mówi. Unika rozgłosu, nie bywa, nie „pokazuje się”. Żyje biżuterią. Pracuje codziennie – projektuje i konstruuje przedmioty ze srebra i akrylitu. Tworzy abstrakcyjne ozdoby o niepowtarzalnych kształtach i nieoczywistych deseniach. Ciągle eksperymentuje, poszukuje rozwiązań, bawi się formą. Swoje dzieła „oswaja”, nadając im dowcipne nazwy np. ogryzek, obierek, prawdziwek. Traktuje twórczość jak przygodę, samotną wyprawę w głąb własnej wyobraźni, z której wysyła nam intrygujące pocztówki – swoją biżuterię. BLAZKO to oryginalny język wypowiedzi, to ciągłe twórcze poszukiwania, to unikatowy styl, to marka, nazwa autorskiej galerii i pracowni, to wreszcie pseudonim artysty plastyka Grzegorza Błażko. BLAZKO to cały jego świat.
Grzegorz Błażko – artysta plastyk. Pochodzi z Trójmiasta, ale od 25 lat związany jest z Krakowem. Twórczością zajmuje się od 40 lat. W przeszłości brał udział w wielu indywidualnych i grupowych wystawach w Polsce i za granicą, a jego biżuteria znajduje się w licznych kolekcjach. W ostatnich latach skupił się jednak wyłącznie na projektowaniu i tworzeniu biżuterii, którą prezentuje w swojej autorskiej galerii, będącej jednocześnie pracownią. Płynne połączenie tych przestrzeni daje obu stronom, artyście i odbiorcy możliwość interakcji, wzajemnej obserwacji, dyskusji… Błażko uważa taki sposób komunikacji ze światem zewnętrznym za nieodłączny w procesie twórczym i potrzebny do dalszych poszukiwań. Poza tym raczej unika kontaktów, rozgłosu, tłumów, wystąpień publicznych.
Wystawa „BLAZKO” w Galerii Yes będzie wyjątkową okazją zapoznania się z biżuterią Grzegorza Błażko poza jego pracownią. Zaprezentowane na wystawie przedmioty zilustrują głównie ostatnie lata twórczości artysty, ale nie zabraknie też biżuterii Blazko, uważanej już za „klasyczną”.

Wystawa potrwa do 27 czerwca 2019 r.

• zobacz więcej informacji o Galeria YES
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail