Pogoda jutro Pogoda Poznań
2713
Bezkarnie. Etyka w teatrze
SPOTKANIE
Sobota 16 marca 2019 g. 17:00
Bilety: 0
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
marzec
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

promocja książki + dyskusja o etyce w sztuce

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące premierze książki „Bezkarnie. Etyka w teatrze” pod redakcją Waldemara Rapiora, wydanej przez Sceną Roboczą i Czas Kultury. Planujemy dyskusję na temat etyki w sztuce z zaproszonymi gośćmi, którą poprzedzi seria krótkich eksperckich wystąpień.

Pierwszym z zaproszonych jest ZBIGNIEW LIBERA. Kto jeszcze się pojawi? Nie chcemy odkrywać od razu wszystkich kart… Bądźcie czujni!

Bezkarnie. Etyka w teatrze
Scena Robocza i Czas Kultury
Rok wydania: 2019
pod redakcją: Waldemara Rapiora

Autorzy, autorki i bohaterowie, bohaterki książki: Mateusz Atman, Romeo Castellucci, Dobromir Dymecki, Krystyna Duniec, Aneta Groszyńska, Urszula Hajdukiewicz, Agnieszka Jakimiak, Jolanta Janiczak, Jan Karow, Dariusz Kosiński, Zofia Małkowicz-Daszkowska, Ewelina Marciniak, Paweł Mościcki, Sean Palmer, Joanna Pańczak, Wojtek Pustoła, Waldemar Rapior, Wiktor Rubin, Agata Siwiak, Dorota Semenowicz, Zofia Smolarska, Małgorzata Wdowik, Wojtek Ziemilski

❌ Czy mury teatru usprawiedliwiają zachowanie, które realnie obraża widza? Czy te obrażone uczucia nie są etyczną granicą sztuki? Ale czy sztuka nie jest tym terytorium, na którym można bezkarnie wypróbowywać ludzką skłonność do czynienia zła? Czy artysta w imię wolności sztuki jako eksplorator sytuacji granicznych może dopuszczać się czynów etycznie wątpliwych?

❌ Czy Leonardo da Vinci mógł wykradać zwłoki z prosektorium, by studiować anatomię, Caravaggio, malująć Zaśnięcie Marii, wykorzystać zwłoki wyłowione z Tybru, Andres Serrano zanurzyć plastikowy krucyfiks we własnym moczu w Piss Christ, Artur Żmijewski zmusić Józefa Tarnawę do odnowienia na własnej skórze numeru obozowego z Auschwitz w 80064?

❌ W książce tej na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć współcześni reżyserzy, aktorzy, kuratorzy, badacze teatru, naukowcy. Celem tej książki nie jest dawanie łatwych odpowiedzi na pytania o etyce w teatrze. Celem tym jest ułatwienie czytelnikowi włączenia się w niektóre z aktualnie toczących się debat na temat teatru i etyki w teatrze.

• zobacz więcej informacji o Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail