Pogoda jutro Pogoda Poznań
137
Poor speechless creatures
WYSTAWA

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
luty
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
marzec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

OBRAZY JAK CHRZĄSZCZE I POPOWE PIOSENKI
„Poor speechless creatures” - wystawa Wery Bet w Assembly Gallery w PoznaniuMieszkająca i tworząca w Berlinie artystka Wera Bet otworzy 16 lutego swoją indywidualną wystawę w Poznaniu. Wystawa zatytułowana „Poor speechless creatures” jest pierwszą w tym roku odsłoną programu wystawienniczego Assembly Gallery. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy i rysunki artystki z ostatnich lat. Obrazy jak chrząszcze, jak muzyka ambientowa albo popowe piosenki będzie można zobaczyć w Assembly Gallery do 11 marca.

„Poor speechless creatures”

A jeśli spojrzysz na obraz jak na chrząszcza? Pomyśl o jego opalizujących skrzydłach, a nie o ekosystemie, w którym żyje. A jeśli spojrzysz na obraz z zamkniętymi oczami? Postaraj się zapamiętać, co widzisz pod powiekami i zatrzymaj ten obraz, aż się rozproszy. A jeśli spojrzysz na obraz tak, jakbyś słuchał muzyki ambientowej lub popowej piosenki? Po prostu po to, aby wchłonąć dźwięki i zanurzyć się w nich, zamiast próbować interpretować lub zrozumieć ich znaczenie. A jeśli spojrzysz na obraz jak na język obcy, który brzmi pięknie, choć go nie rozumiesz? Postaraj się skoncentrować na jego hipnotyzującym dźwięku, a nie na znaczeniu.
Obrazy nie milczą. Mówią niemym językiem. Mówią kolorami, kształtami, teksturami. Mówią językiem, który każdy rozumie, ale na swój własny sposób, zgodnie z minionym i obecnym doświadczeniem życiowym, tłumacząc go i filtrując poprzez osobiste historie, wspomnienia i nastroje. Czasem w czerwonym pigmencie widać kształt serca, a innym razem słonia; jednego dnia namiętną miłość i pokusę, innego, niebezpieczeństwo i przemoc; lub wszystko naraz, jakby wszystkie języki na ziemi połączyły się w jedno, jakby Wieża Babel upadła w naszych oczach, rozsypując się w niezliczone drobne kawałki. I to też jest w porządku. Patrzenie na obraz to nieustanne poszukiwanie. Im dłużej skupiasz wzrok, tym bardziej wszystko ewoluuje, zmienia się i przechodzi różne przemiany, jak wtedy, gdy Gregor Samsa, bohater „Metamorfozy” Kafki, obudził się pewnego dnia jako owad. Sztuka jest interesującym miejscem, które pozwala na dysfunkcję. „Wydmuchaj nos, aby oddychać wyraźnie i prawdziwie. Daj się oszołomić, aby myśleć jasno i swobodnie”, zasugerowała Lee Lozano. Czy to, na co właśnie patrzysz nadal jest obrazem?

kuratorka: Katarzyna Kucharska
tekst: Weronika Trojańska

https://www.facebook.com/events/331514507343619/?active_tab=about

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.