Pogoda jutro Pogoda Poznań
2-3
Poor speechless creatures
WYSTAWA

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
luty
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
marzec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

OBRAZY JAK CHRZĄSZCZE I POPOWE PIOSENKI
„Poor speechless creatures” - wystawa Wery Bet w Assembly Gallery w PoznaniuMieszkająca i tworząca w Berlinie artystka Wera Bet otworzy 16 lutego swoją indywidualną wystawę w Poznaniu. Wystawa zatytułowana „Poor speechless creatures” jest pierwszą w tym roku odsłoną programu wystawienniczego Assembly Gallery. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy i rysunki artystki z ostatnich lat. Obrazy jak chrząszcze, jak muzyka ambientowa albo popowe piosenki będzie można zobaczyć w Assembly Gallery do 11 marca.

„Poor speechless creatures”

A jeśli spojrzysz na obraz jak na chrząszcza? Pomyśl o jego opalizujących skrzydłach, a nie o ekosystemie, w którym żyje. A jeśli spojrzysz na obraz z zamkniętymi oczami? Postaraj się zapamiętać, co widzisz pod powiekami i zatrzymaj ten obraz, aż się rozproszy. A jeśli spojrzysz na obraz tak, jakbyś słuchał muzyki ambientowej lub popowej piosenki? Po prostu po to, aby wchłonąć dźwięki i zanurzyć się w nich, zamiast próbować interpretować lub zrozumieć ich znaczenie. A jeśli spojrzysz na obraz jak na język obcy, który brzmi pięknie, choć go nie rozumiesz? Postaraj się skoncentrować na jego hipnotyzującym dźwięku, a nie na znaczeniu.
Obrazy nie milczą. Mówią niemym językiem. Mówią kolorami, kształtami, teksturami. Mówią językiem, który każdy rozumie, ale na swój własny sposób, zgodnie z minionym i obecnym doświadczeniem życiowym, tłumacząc go i filtrując poprzez osobiste historie, wspomnienia i nastroje. Czasem w czerwonym pigmencie widać kształt serca, a innym razem słonia; jednego dnia namiętną miłość i pokusę, innego, niebezpieczeństwo i przemoc; lub wszystko naraz, jakby wszystkie języki na ziemi połączyły się w jedno, jakby Wieża Babel upadła w naszych oczach, rozsypując się w niezliczone drobne kawałki. I to też jest w porządku. Patrzenie na obraz to nieustanne poszukiwanie. Im dłużej skupiasz wzrok, tym bardziej wszystko ewoluuje, zmienia się i przechodzi różne przemiany, jak wtedy, gdy Gregor Samsa, bohater „Metamorfozy” Kafki, obudził się pewnego dnia jako owad. Sztuka jest interesującym miejscem, które pozwala na dysfunkcję. „Wydmuchaj nos, aby oddychać wyraźnie i prawdziwie. Daj się oszołomić, aby myśleć jasno i swobodnie”, zasugerowała Lee Lozano. Czy to, na co właśnie patrzysz nadal jest obrazem?

kuratorka: Katarzyna Kucharska
tekst: Weronika Trojańska

https://www.facebook.com/events/331514507343619/?active_tab=about

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.