Pogoda jutro Pogoda Poznań
74
Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku
WYSTAWA
trwa od Piątek, 2017.12.15 do Środa, 2018.02.28
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Wystawa od 7 grudnia prezentowana w Pałacu Górków w Poznaniu została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Pochodzące ze zbiorów własnych gdańskiego muzeum zabytki, współtworzą najbogatszą w Polsce i drugą w Europie kolekcję eksponatów związanych z kultem Najświętszej Maryi Panny.

Celem organizacji wystawy "Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku" jest zobrazowanie wyjątkowego miejsca, jakie zajmował kult Maryi w indywidualnych praktykach religijnych średniowiecznych mieszkańców Gdańska. Na podstawie znalezisk archeologicznych prześledzić można stopniowe narastanie popularności tego kultu począwszy od XIV w. i jego gwałtowny upadek na początku XVI stulecia.

Pierwszym poświadczonym źródłowo przejawem kultu maryjnego w Gdańsku była budowa, około połowy XII w., kościoła grodowego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z tego okresu, a także kolejnego stulecia brak jednak archeologicznych przejawów tegoż kultu. Pierwsze zabytki maryjne odkryte w Gdańsku pochodzą z około połowy XIV wieku, a znaczne zwiększenie ich liczby przypada na XV i początek XVI stulecia. Obok pamiątek pątniczych - plakietek pielgrzymich, dzwonków i ampułek na wodę z cudownych źródeł, pojawia się cała gama przedmiotów codziennego użytku opatrzonych w wizerunki i inskrypcje maryjne. Wizerunki Matki Bożej towarzyszą gdańszczanom nie tylko podczas wizyt w kościołach, ale także w zaciszu domowym, spoglądając z kafli piecowych, domowych ołtarzyków i naczyń stołowych. Niezwykle popularna staje się też biżuteria opatrzona w inskrypcje maryjne.

• zobacz więcej informacji o Muzeum Archeologiczne
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.