Pogoda jutro Pogoda Poznań
104
XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
EVENT
Piątek 19 maja 2017
Sobota 20 maja 2017
Niedziela 21 maja 2017
Poniedziałek 22 maja 2017

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
maj
pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

19 – 22 maja 2017 r. (I część)

19 maja (piątek), godz. 17.00 Dom Żołnierza w Poznaniu, ul Niezłomnych 1
Inauguracja XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Wystąpienia okolicznościowe, odznaczenia i wyróżnienia. Występy zespołów z Nowego Rozdołu (woj. lwowskie).
Otwarte zawody modeli samolotów. Współudział miejscowych klubów modelarskich „Jaskółka” oraz „Kartonowa Pyra”.

20 maja (sobota), godz. 12.00 Dom Polonii w Poznaniu, Stary Rynek 51
Prelekcja: Tomasz Kuba Kozłowski „Lotnictwo w II RP ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i kresów południowo-wschodnich”.

21 maja (niedziela), godz. 9.00 – Fara Poznańska, ul Klasztorna 11
Msza św. w intencji Kresowian – pieśni w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Poznaniu.

Godz. 12.00 Piknik Lwowski oraz Jarmark Galicyjski
na Starym Rynku .
Wystąpią zespoły: z Nowego Rozdołu „Stokrotki”, „Kresowiacy” i „Tylko Tak”; młodzież Gimnazjum nr 65 w Poznaniu; Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo; „Zbąszyniacy” Wielkopolska Kapela Ludowa.

Będzie wiele atrakcji, podobnie jak przed stu laty na lwowskim rynku.

22 maja (poniedziałek), godz. 16.00 Hall Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18
Otwarcie wystawy „Skrzydła nad Kresami”.
Wystawa czynna w godz. urzędowania UW do 29 maja 2017 roku
II część XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu odbędzie się jesienią br. – 16 i 17 września oraz 2 października 2017 roku
- - -

Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu powstał w lutym 1989 roku w Centrum Kultury Zamek. Tam też, w różnych pomieszczeniach, znajduje się siedziba TML i KP-W. Aktualnie w pokoju 336 na III piętrze. Do dzisiaj za sprawą Towarzystwa zrealizowano kilkaset różnych projektów przybliżających społeczeństwu grodu Przemysława i regionu bogatą kulturę i historią Kresów.

Od 1996 roku organizowane są Dni Lwowa. Ich pomysłodawcą był ówczesny prezes prof. Tomasz Naganowski. Dni odbywają się pod mecenatem władz państwowych i samorządowych Poznania i Wielkopolski, honorowym patronatem Kurii Metropolitalnej oraz pod patronatem mediów i przy wsparciu sponsorów. Początkowo to wielowątkowe przedsięwzięcie organizowano we wrześniu, a obecnie w maju i we wrześniu. Są to: wystawy, prelekcje, występy artystyczne i imprezy, specjalnie przygotowywane wydawnictwa, msze i – od 10 lat – uroczystość wręczenia statuetki Lwa „Semper Fidelis” (zawsze wiernego).

WYSTAWY. Wystawy poświęcone były problematyce historii i kultury Lwowa i Kresów. Odbywały się w Poznaniu w takich miejscach jak: CK Zamek, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, siedziba Oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich), Muzeum Archeologiczne i hall siedziby Urzędu Wojewódzkiego. Wystawy poświęcone były: pracom fotograficznym, sztuce ekslibrisu, cmentarzom, pamiątkom, secesji, luminarzom nauki, Huculszczyźnie, filatelistyce, kresowo-galicyjskim korzeniom sportu polskiego, Orlętom Lwowskim, 750-leciu Lwowa, ludobójstwu na terenach kresowych, eksterminacji i wysiedlaniu Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich II RP, próbom współpracy i partnerstwa Polski i Ukrainy oraz wielokulturowości Kresów. Głównym organizatorem wystaw był wiceprezes Oddziału TML i KP-W Janusz Furmaniuk.

PRELEKCJE. Prelekcje, najczęściej o tematyce historycznej, wygłaszali z reguły naukowcy. Zazwyczaj z Poznania, ale także z Polski i Ukrainy. Wielokrotnie podkreślano wkład kresowian w XX wieku w życie naukowe i kulturalne Poznania i Wielkopolski. W latach PRL bardzo rzadko przypominany.

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE I IMPREZY. Dniom Lwowa towarzyszyły regularnie Pikniki Lwowskie. Występowały podczas nich zespoły polskie istniejące na ziemiach III RP, jak i na Podolu, Pokuciu czy Wołyniu. Byliśmy świadkami spektakli aktorów teatrów lwowskich. Również imprez sportowych, w tym w 2012 roku podczas XV Dni Lwowa meczu piłki nożnej obchodzącej swe 100-lecia Warty Poznań z reaktywowanym sławnym klubem polskim Pogoń Lwów.

WYDAWNICTWA. Oddział TML i KP-W ma w swym blisko 30-letnim dorobku liczne wydawnictwa. W tym ponad 100 numerów biuletynów towarzystwa pod redakcją Anny Dobias-Telesińskiej, Danuty Szwarc i Wandy Butowskiej. Także książek: „ Udział Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w życiu naukowym i kulturalnym Poznania i Wielkopolski” pod redakcją Juliusza Rozmiłowskiego i obszerną pracę zbiorową „ Dwadzieścia pięć lat kultury kresowej w Poznaniu”. Wydawane są także okolicznościowe pocztówki. Dniom Lwowa towarzyszą datowniki pocztowe. Prowadzona też jest strona internetowa www. lwowiacy. pl

MSZE. Każdorazowo podczas Dni Lwowa odbywają się, z licznym udziałem członków Towarzystwa, gości i mieszkańców Poznania w kościołach wielkopolskiej stolicy msze święte w intencji Polaków poległych w obronie Kresów Wschodnich i członków Towarzystwa.

STATUETKA LWA „SEMPER FIDELIS”. Sztandarowym przedsięwzięciem poznańskiego Oddziału TML i KP-W jest coroczna – od 2007 roku – uroczystość uhonorowania osób zasłużonych dla Kresów statuetką Lwa „Semper Fidelis”. Pomysłodawcą i fundatorem unikatowego wyróżnienia jest obecny prezes Oddziału TML i KP-W w Poznaniu – Stanisław Łukasiewicz. Pierwszą statuetkę otrzymał minister Andrzej Przewoźnik, który w 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. W br. nagrodzony zostanie podczas XX Dni Lwowa Janusz Wasylkowski.

Podczas pierwszej części XX Dni Lwowa po raz pierwszy odbędzie się w niedzielę, 21 maja 2017 roku Jarmark Galicyjski na Starym Rynku Poznania.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.