Pogoda jutro Pogoda Poznań
72
Salon poezji: Andrzej Seweryn i Maria Seweryn
SPOTKANIE
Sobota 20 maja 2017 g. 12.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
maj
pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Gośćmi 32 odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będą aktorzy teatralni i filmowi, Andrzej Seweryn i Maria Seweryn, którzy przeczytają poezję Wojciecha Bąka. Artystom na scenie towarzyszyć będzie muzyk.

Andrzej Seweryn - aktor, reżyser teatralny i filmowy, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, w której wykładał w latach 1972-1974. Jako aktor teatralny zadebiutował w 1968 roku. Popularność zdobył dzięki rolom w spektaklach Teatru Telewizji, takim jak: Nasze miasto Wildera, Śluby panieńskie Fredry, Żeglarz Szaniawskiego czy Henryk V Szekspira. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie, jako trzeci cudzoziemiec w hisotrii teatru francuskiego, został zaangażowany do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française. Ma na koncie występy w takich filmach jak m.in.: Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza, Pan Tadeusz i Zemsta Andrzeja Wajdy, Granica Jana Rybkowskiego, Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, Lista Schindlera Stevena Spielberga, Całkowite zaćmienie Agnieszki Holland, Prymas. Trzy lata z tysiąca Teresy Kotlarczyk, Różyczka Jana Kidawy-Błońskiego czy Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser filmowy obrazem Kto nigdy nie żył... z Michałem Żebrowskim w roli głównej. Od 1 stycznia 2011 roku Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego w Warszawie.

Maria Seweryn - aktorka teatralna i filmowa, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występowała na deskach stołecznych teatrów: Teatru Powszechnego, Teatru Rozmaitości, Teatru Rampa, Teatru Komedia, Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego oraz rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Obecnie aktorka Teatru Polonia i Och-Teatru w Warszawie, gdzie występuje w takich spektaklach jak: Mayday, Mayday 2, Pocztówki z Europy oraz Uwaga... Publiczność!. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w takich filmach jak m.in.: Dyrygent Andrzeja Wajdy, Kolejność uczuć Radosława Piwowarskiego, Matka swojej matki Roberta Glińskiego, Boisko bezdomnych Katarzyny Adamik czy Koniec świata Natalii Kostenko.

W sezonie 2016/2017 Salony Poezji odbywają się tego samego dnia po południu w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Andrzej Seweryn i Maria Seweryn wystąpią tam o godz. 17.00.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenia, dokumentowania i upowszechniania materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

• zobacz więcej informacji o Teatr Muzyczny
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.