Pogoda jutro Pogoda Poznań
72
Diana Lelonek - Zoe-terapia
WYSTAWA
trwa od Piątek, 2017.03.17 do Sobota, 2017.04.22
Bilety: 0
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Serdecznie zapraszamy na wystawę Diany Lelonek Zoe-terapia (w procesie).

Wernisaż: 17.03.2017 godz. 19.00
Wystawa: 17.03 - 22.04.2017

Wystawa Diany Lelonek stanowi rozwinięcie projektu Zoe-terapia, prezentowanego po raz pierwszy w ramach cyklu Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2015 roku. Niepokazywane wcześniej prace ukazują nieustanny proces rozkładu, któremu poddawane są dzieła europejskiej cywilizacji.

„Realizację Diany Lelonek można traktować jako rodzaj terapii szokowej, lecz także jako wyrafinowaną zemstę. Wendetę przeprowadzoną za pomocą broni biologicznej, systematycznie i z naukową precyzją. Jej arsenał stanowią kolonie mikroorganizmów, grzybów i bakterii. Wróg wydaje się namacalny, spogląda na nas choćby z portretów zamieszczonych w „Encyklopedii filozofii” Władysława Tatarkiewicza. Czarno białe przedstawienia starych filozofów, autorów klasycznych dzieł europejskiej myśli humanistycznej są jednak tylko celem zastępczym. Właściwym obiektem ataku jest bowiem stojąca za tymi wizerunkami nieprawdopodobnie rozbudowana struktura światopoglądowa, antropocentryczna i hierarchiczna wizja dziejów, a także dualistyczna koncepcja świata podzielonego rzekomo na wspaniałą kulturę i sielską naturę, władczego człowieka i podrzędne mu organizmy, marne ciało i doskonałego ducha, dobre swoje i złe obce.
Przestrzeń galerii Lelonek zmienia w laboratorium, w którym testowane są różne sposoby pasożytowania drobnoustrojów na dziełach europejskiej cywilizacji. Do tej pory ekspansja terytorialna i podporządkowywanie sobie słabszych (w domyśle gorszych) gatunków charakteryzowała wyłącznie społeczeństwa i kulturę zachodnią, a konkretnie – jak zauważa artystka – białego i bogatego europejczyka. Tym razem role się odwróciły. To, co wypierane i tępione może wreszcie wziąć odwet, przynajmniej w sensie metaforycznym.”
(Marcin Krasny, z katalogu do wystawy „Zoe-terapia”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2015)

Projekt powstał we współpracy z biologiem Jasiem Garstką.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

• zobacz więcej informacji o Rodríguez Gallery
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail