Pogoda jutro Pogoda Poznań
72
XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Francja imigrantów
EVENT

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
marzec
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Zapraszamy od 16 do 30 marca na 27-mą edycję Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Poznaniu poświęconą, zgodnie z naszą linią programową obraną na rok 2017, imigracji. Impreza jest organizowana przez Dom Bretanii we współpracy ze Szkołą Języka Francuskiego UAM.

Francja jest krajem o najdłuższej tradycji przyjmowania imigrantów w Europie. Jej społeczność jest od wielu pokoleń wielokulturowa, wieloetniczna i wielowyznaniowa. W obecnym rządzie Francji minister Edukacji urodziła się w Maroku, podobnie jak minister Pracy, elegancka mer Paryża jest z pochodzenia Hiszpanką, zaś gole dla francuskiej reprezentacji piłki nożnej strzelają głównie synowie imigrantów, jednak czy rzeczywistość ogółu imigrantów to tak zawrotne kariery?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poprzez naszą ciekawą i różnorodną ofertę programową: koncert, spektakl, trzy wystawy, 3 filmy długometrażowe i 4 krótkim metrażom, a także dzięki wykładom/spotkaniom z gośćmi m.in. z Francji.

Szczególnie serdecznie zapraszamy na koncert Startijenn – El-TaQa, który odbędzie się w klubie Blue Note 25 marca. Jest to fascynująca, energetyczna fuzja dwóch odległych światów muzycznych: bretońskiego i arabskiego z udziałem kultowego bretońskiego zespołu Startijenn i kilku innych wybitnych muzyków, w tym algierskiego wokalisty mieszkającego w Paryżu, Sofiana Saïdi, śpiewającego arabską muzykę raï, która, jak się okazuje doskonale współgra z rytmem tańców bretońskich.

Polecamy również spektakl w wykonaniu Hacena Sahraoui, Francuza pochodzenia algierskiego mieszkającego w Poznaniu, pt. „Nassredin i ja” (17.03. g.18.30 w Domu Bretanii).

Zapraszamy też gorąco na wystawę rosyjskiego fotografa mieszkającego we Francji, Constantina Mashinskiy’ego pt. „Paryżanie”, pokazującą współczesną różnorodność społeczną stolicy Francji. Głośny projekt fotograficzny „365 Paryżan” z którego wybraliśmy 25, zbiera znakomite recenzje na całym świecie i był śledzony w czasie rzeczywistym przez media społecznościowe.

W programie również spotkania z wybitnymi gośćmi, choćby z organizacji France – Tere d’asile pomagającej imigrantom dostać azyl czy z państwowego ośrodka zatrzymań cudzoziemców o nieuregulowanym statusie pobytu w Paryżu, a także filmy i wystawy poświęcone polskim śladom w Paryżu.

Więcej: http://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/dni-kultury-francuskiej-i-frankofonii

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.