Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-4
VI Festiwal Sztuki Ludowej POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL
Sobota 25 sierpnia 2012 g. 18.00

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
sierpień
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

FESTIWAL SZTUKI LUDOWEJ


Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa  Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie,  łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące  nie tylko oryginalne produkty, ale te, które  czerpią inspiracje z  kultury ludowej/ np. pokazy mody/. W ciągu tygodnia mieszkańcy miast  Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których  prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest rekonstrukcja autentycznego  wesela jednego z krajów, przy udziale prawdziwej Pary Młodej-w roku 2012 są to studenci Politechniki Poznańskiej- p.Marta Grudziak i p.Radosław Korzec. Po  obrzędzie zaślubin w kościele odbywa się wesele w pełnej scenografii,  którego uczestnikami są nie tylko zaproszeni goście weselni, ale  wszyscy obecni podczas projektu mieszkańcy Poznania i okolic, a także  goście  z regionu. Tegoroczne widowisko przebiegać będzie w obrządku rosyjskim, a za oprawę artystyczną odpowiada Zespół ludowy “Rossichy” .Wesele uświetniane jest przez gwiazdy sceny World  Music / w tym roku Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia/.

Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa  w kulturze. Oprócz prezentacji sceniczny odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty  wokalne (śpiew biały,pieśni regionalne),  muzyczno-instrumentalne(instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec  ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne  z jam session i tańcami w Mobilnym Centrum Kultury i Sztuki- KontenerART oraz seminarium dla  pracowników kultury. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w  Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał  spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów  śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa  nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W  2011 roku Festiwal otrzymał dyplom ;Diploma of  Excellence; European  Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski  Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa  Narodowego.

W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia.

Należy nadmienić, że Festiwal pomimo tylko 5 edycji prężnie  się rozwija. Zachowując dynamikę wzrostu należy przypuszczać, że w  ciągu 3 lat będzie to jeden z najważniejszy festiwal folklorystycznych  w Polsce.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.