Pogoda jutro Pogoda Poznań
7-2
Pasja e-moll POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
TEATR
Sobota 16 kwietnia 2011 g. 20.30
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
kwiecień
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Pasja e-moll autorstwa Wojciecha Mazurka opowiada, teoretycznie, przede wszystkim o ostatnich wydarzeniach związanych z życiem Jezusa. W rzeczywistości, kompozycja ta mogłaby zostać zaadaptowana na potrzeby życia współczesnego... Wystarczyłoby zmienić rekwizyty, nadać postaciom nowe imiona... Jednak sens pozostałby ten sam, bo tak naprawdę jest to historia o każdym z nas. Jak często jesteśmy Judaszem? A może bliżej nam do roli Szymona z Cyreny? Czy widziałbyś siebie w roli któregoś z łotrów?
Pasja e-moll, mimo tego, że przedstawia wydarzenia powszechnie znane nie jest cukierkowym spektaklem, który można oprawić w sztywne ramy jednego gatunku. Nie można tej kompozycji nazwać jednoznacznie misterium ani oratorium, nawet rock operą. Jest to swoisty kolaż, w którym zostały wykorzystane najlepsze cechy wszelkich dostępnych form przekazu. Przy łagodnym brzmieniu pianina pojawiają się ostre riffy gitary elektrycznej, by zaraz ustąpić miejsca finezyjnej partii instrumentów smyczkowych. Obok delikatnego głosu solistki, słyszymy w tle przejmującą wokalizę chóru. Do tego dochodzi rola aktorów i niesamowita gra świateł. Wszystko jest tak skomponowane by widz, przy odrobinie chęci, miał możliwość doznania autentycznego katharsis. Bez nachalnego słowotoku i moralizatorstwa widz zostaje zmuszony do indywidualnego udzielenia odpowiedzi na pytanie dotyczące sensu jego egzystencji we współczesnym świecie.
Wśród tylu niewiele wartych komercyjnych projektów, dobrze jest odkryć czasami taką „perełkę kulturalną”, która sprawi, że chociaż na chwilę przypomnimy sobie co powinno być naprawdę ważne. Na to warto poświęcić odrobinę swojego czasu.

• zobacz więcej informacji o Kościół pw. Stanisława Kostki
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.