Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
26 13
Reklama

Uczniowie XII LO stworzyli mural przeciwko nienawiści i o tym, jak ludzie traktują zwierzęta

sw
piątek, 19.04.2019 r.
godz. 16.41
sw | piątek, 19.04.2019 r., godz. 16.41
Uczniowie XII LO stworzyli mural przeciwko nienawiści i o tym, jak ludzie traktują zwierzęta
fot. staremiasto.poznan.pl

Najpierw zamalowali wulgarne i rasistowskie napisy na murach przejścia w pobliżu swojej szkoły. Potem stworzyli na nich dzieło sztuki.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
26°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
26°C 1020 hPa

Młodzież do akcji przygotowywała się miesiącami pod okiem Grzegorza Myćki z Uniwersytetu Artystycznego. - W działania zaangażowało się kilkunastu uczniów z szkolnego koła w XII LO, a także innych poznańskich szkół średnich, najpierw zamalowując wulgarne napisy szarą farbą a później tworząc mural - informuje Mikołaj przewodniczący szkolnego samorządu XII LO im. Marii Curie-Skłodowskiej, Mikołaj Babiak.

- Chcemy by to, co widnieje na ścianach nie raziło wulgarnością a uruchamiało refleksję i uważność na otaczającą rzeczywistość. Mamy także nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do uruchomienia kolejnych lokalnych działań zwiększających bezpieczeństwo osób tamtędy przechodzących - mówi Barbara Pniewska, psycholożka i opiekunka uczniów zaangażowanych w projekt.

Jest to o tyle istotne, że przejście łączące ulice Północną i Kutrzeby z Cytadelą nie raz było areną rozmaitych przestępstw - zarówno napadów rabunkowych, jak i tych na tle seksualnym. Graffiti powstałe w ramach akcji „Poznań bez nienawiści”, według zapowiedzi uczniów, nie jest ostatnim. Nie jest to też jedyna zmiana, która czeka tę okolicę.

W pobliżu powstaje nowe osiedle, które całkowicie zmieni oblicze fyrtla. W planach jest też utworzenie w sąsiedztwie I ramy komunikacyjnej, a także nowej linii dla pociągów Kolei Wielkopolskiej.

Reklama