Reklama

Po 15 latach przerwy w jednym z najwyższych poznańskim budynków znów ma powstać taras widokowy

Widok z tarasu widokowego w Collegium Altum z 2000 r. | fot. fot. Mateusz Chojnacki
Widok z tarasu widokowego w Collegium Altum z 2000 r. | fot. fot. Mateusz Chojnacki

Jest szansa, że jeszcze w tym roku będziemy mieli możliwość obserwowania panoramy całego Poznania z miejsca, które słynęło z tego przed laty.

Taras widokowy w Collegium Altum, czyli słynnym czerwonym wieżowcu Uniwersytetu Ekonomicznego, funkcjonował do 2004 r. Przyczyną jego zamknięcia było zaprzestanie finansowania turystycznego przeznaczenia budynku ze strony miasta. Uczelnia potrzebowała także sal wykładowych, wkrótce więc pomieszczenia na 18. piętrze zostały wykorzystane dydaktycznie. Od tamtego czasu brakuje w Poznaniu miejsc, z których można byłoby obserwować panoramę całego miasta.

W 2016 r., gdy powstał nowy budynek przy ul. Towarowej, UEP zyskał możliwość przywrócenia turystycznej perełki. Wtedy też podjęto pierwsze próby ponownego utworzenia tarasu w jednym z najwyższych budynków w mieście. Sprawą miał zająć się operator obiektu, jednak nie uzyskał wymaganych pozwoleń i piętro przez cały ten czas pozostawało puste. Tym razem za utworzenie tarasu widokowego na 18. piętrze Collegium Altum odpowiadać ma sama uczelnia.

Prócz podziwiania widoku, będzie tam można skorzystać z oferty kawiarni, a także zorganizować konferencję. Uczelnia ma zamiar zająć się wszystkim sama. Wszystkim, oprócz remontu piętra i dostosowania go do nowych wymogów. Firmy chcące wziąć udział w przetargu na wykonanie prac mogą się zgłaszać do 25 kwietnia. Wykonawca od podpisania umowy będzie miał pół roku na realizację zadań określonych w konkursie.

Przez lata Poznań był pozbawiony tarasu widokowego z prawdziwego zdarzenia. Sytuacja się jednak zmieniła wraz z otwarciem wieżowca Bałtyk. Budynek przy rondzie Kaponiera jest jednak ponad 10 m niższy od Collegium Altum.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro