Reklama
Reklama

Do Puszczykowa przyjechała maszyna z drukarni... Jana Gutenberga. Będzie służyć jako eksponat muzealny i edukacyjny

fot. materiały prasowe

Wprawdzie maszyna nie pochodzi z czasów wynalazcy druku, ale z oryginalne drukarni sygnowanej jego imieniem.

Drukarnia, która trafiła do Puszczykowa pochodzi z lat 1897- 1971. Kompletna linia drukarska zachowała się w prywatnych zabudowaniach bawarskiej miejscowości Maxhütte-Haidhof, nieopodal Regensburga (po polsku Ratyzbona). Zupełnie przypadkowo, na jej ślad trafił puszczykowski przedsiębiorca i pasjonat tematyki druku, Mikołaj Rybczyński.

- To była historia jak z filmu "Powrót do przyszłości". Okazało się, że możemy ocalić od zapomnienia tradycyjną formę druku oraz propagować wynalazek Jana Gutenberga, który tak bardzo zmienił świat. Wyposażenie drukarni będzie wykorzystane podczas warsztatów w mojej galerii fotografii-drukarni, a wiec będzie pełnić funkcję edukacyjną
- tłumaczy Rybczyński. Projekt pana Mikołaja uzyskał patronat Muzeum Warszawy, a dokładnie oddział Muzeum Drukarstwa. - Powstanie niezwykłe miejsce, które ożywimy historią starego druku - dodaje.

Eksponaty do Puszczykowa dotarły nowymi połączeniami drobnicowymi z rejonu południowych Niemiec do w Legnicy, gdzie znajduje się główny hub polskiego oddziału firmy Raben. To właśnie ta firma nieodpłatnie pomogła Rybczyńskiemu przewieźć zabytkową drukarnię. Był to pierwszy kurs z wykorzystaniem oddanych w listopadzie nowych połączeń.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro