Reklama

Poznańscy bambrzy trafili na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Towarzystwo Bambrów Poznańskich otrzymało miły prezent od ministra Glińskiego w przededniu 299. rocznicy sprowadzenia do Wielkopolski rolników z okolic Bambergu.

Prócz poznańskich bambrów, na krajowej liście znajduje się około 30 innych rekordów. Docenienie dawnych mieszkańców Poznania i Wielkopolski, w kraju o tak bogatej tradycji, jest więc godnym odnotowania wyróżnieniem. Co więcej, znalezienie się na liście krajowej, jest też pierwszym krokiem do uwzględnienia na światowej liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do tradycji kulturowych zaliczono obchody Święta Bamberskiego, upamiętniającego pierwsze odczytanie kontraktu zawartego pomiędzy władzami Lubonia, a przybyłymi w 1719 roku osadnikami, udział Bamberek ubranych w tradycyjne stroje w paradzie świętomarcińskiej oraz w procesjach Bożego Ciała, tradycja noszenia strojów bamberskich oraz działalność samego Towarzystwa Bambrów Poznańskich podtrzymującego tożsamość grupową.

Bambrzy przybyli do Poznania i okolic w pierwszej połowie XVIII w., aby zasiedlić spustoszałe w wyniku wojny północnej i epidemii gospodarstwa. Przez następne dekady aktywnie uczestniczyli w wielkopolskiej kulturze i zanim się zasymilowali, na trwale wpisali się w poznańską tożsamość kulturową. W przyszłym roku, w pierwszą sobotę po 1 sierpnia, będziemy obchodzić 300 rocznicę ich przybycia do Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro