Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
14 6

Twórcy spektaklu "Klątwa" kuratorami tegorocznego Festiwalu Malta. Organizatorzy festiwalu solidaryzują się z twórcami

BS
czwartek, 23.02.2017 r.
godz. 16.30
BS | czwartek, 23.02.2017 r., godz. 16.30
Twórcy spektaklu Klątwa kuratorami tegorocznego Festiwalu Malta. Organizatorzy festiwalu solidaryzują się z twórcami
fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

O skandalu, który wybuchł po premierze spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym, pisaliśmy już na naszych łamach. Okazuje się, że twórcy spektaklu są kuratorami tegorocznej edycji Festiwalu Malta. Organizatorzy festiwalu wydali oświadczenie, w którym solidaryzują się z autorami "Klątwy".

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
14°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
14°C 1016 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Spektakl, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym, bazuje na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Jego reżyserem jest chorwat Oliver Frljić, a dramaturgiem Goran Injac. Premiera spektaklu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a skandal wybuchł dopiero po publikacji fragmentu spektaklu na antenie TVP Info. W upublicznionym fragmencie można zobaczyć między innymi seks oralny aktorki z figurką Jana Pawła II, podcieranie się flagą Watykanu czy ścinanie krzyża stojącego na scenie piłą mechaniczną.

Okazuje się, że twórcy spektaklu są kuratorami idiomu Malta Festival "Platforma Bałkany". Organizatorzy festiwalu wydali dziś oświadczenie na temat kontrowersji towarzyszących premierze spektaklu Klątwa - Wyrażamy solidarność z twórcami spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Friljca, którego premiera odbyła się 18 lutego 2017 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Ataki na jego autorów, a także na dyrekcję Teatru i osoby zaangażowane w jego przygotowanie są aktem przemocy – niedopuszczalnym w żadnych warunkach, także sporów o historię, wartości i estetykę. Sprzeciwiamy się językowi konfabulacji, nienawiści i pogardy używanemu przez wielu przeciwników „Klątwy”, aby wypaczyć jej sens, wprowadzając dezinformację i antagonizując uczestników debaty publicznej. Teatr jest miejscem tworzenia nowych rzeczywistości, pluralistycznego dialogu i szczerej konfrontacji ze światem. Artyści mają prawo do otwartego i bezkompromisowego mówienia o problemach społecznych, krytycznej interpretacji kultury i sięgania w tym celu po własne środki ekspresji. Jest to szczególnie istotna misja w czasach kryzysu demokracji i odradzania się postaw szowinistycznych i ksenofobicznych oraz akceptowania takiego stanu rzeczy przez coraz szersze kręgi osób opiniotwórczych, zwłaszcza polityków i przedstawicieli mediów - czytamy na stronie festiwalu.

Sprawą spektaklu zajmuje się już prokuratura, która wszczęła śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych.