Reklama

W Poznaniu powstanie nowa instalacja artystyczna. Ma przypominać mur na granicy polsko-białoruskiej

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Mur będzie tworzyć napis "Sorry", a więc "Przepraszam".

Za projektem rzeźby "Sorry" stoi Joanna Rajkowska. Przy Bałtyku, a więc w sąsiedztwie ronda Kaponiera, stanie betonowy mur pokryty na szczycie odłamkami szkła. To nawiązanie do muru okalającego strzeżone tereny czy pojawiającego się na terenach przygranicznych. Dopiero z perspektywy lotu ptaka będzie można dostrzec, że mur układa się w angielski napis "Sorry".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Z powodu napływu uchodźców z krajów zniszczonych wojną takich jak Afganistan, Jemen, Syria czy Irak, polski rząd podjął decyzję o budowie muru na granicy z Białorusią. W wyniku działań władz, polegających na odsyłaniu uchodźców - często przy użyciu siły - na tereny Białorusi (tzw. push-backs) oraz celowym nieudzielaniu im pomocy medycznej i prawnej, sytuacja na pograniczu zamieniła się w humanitarną katastrofę. Od połowy 2021 roku na granicy UE czyli "przed naszymi drzwiami", z powodu hipotermii, wycieńczenia i głodu umierają ludzie - mówi Monika Branicka, kuratorka wystawy.

Sama autorka komentuje projekt tak: "Projekt SORRY narodził się z przeczucia, że od czasów Holokaustu nie przeżywaliśmy, jako wspólnota, trudniejszego momentu testującego naszą dojrzałość, odpowiedzialność i solidarność".

Prace nad projektem zaczęły się kilka miesięcy temu, jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Projekt nabiera obecnie nowych znaczeń. Autorka przypomina, że z jednej strony wpuściliśmy do kraju tysiące uchodźców z Ukrainy, ale jednocześnie nie wpuszczamy uchodźców z Białorusi. - Uchodźcy zostali podzieleni na lepszych i gorszych, bardziej i mniej zasługujących na współczucie i pomoc. Nieodmiennie, według rasistowskiego klucza. (...) Karma śmierci, nieszczęścia i pogardy dla życia jest potężna i nie zostanie zniweczona nawet autentycznym zrywem serca milionów osób, które pomocy udzieliły innym uchodźcom w tym samym czasie - mówi.

Projekt "Sorry" zostanie zamontowany przy ulicy Roosevelta 22, pomiędzy Bałtykiem i Concordia Design. Otwarcie zaplanowano na 22 czerwca o 19.00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro