Reklama

Są pieniądze na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Kiedy ruszy budowa?

fot. Teatr Muzyczny
fot. Teatr Muzyczny

W środę w Warszawie podpisano stosowną umowę.

Umowę podpisali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zastępca prezydenta Poznania. - Zgodnie z podpisaną umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Ponadto MKiDN przez najbliższe cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie - informują urzędnicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Od mniej więcej 2 lat wiadomo, że nowa siedziba Teatru Muzycznego będzie zlokalizowana przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, a więc w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Pod koniec 2021 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę. Teraz trwają prace na projektem wykonawczym, a pod koniec roku zaplanowano zorganizowanie przetargów na wybór wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty ruszą w 2023 roku i potrwają trzy lata.

- Główną widownię zaprojektowano na 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób oraz restauracja i sala bankietowa - dodają. Obok teatru powstać ma Park Wody i Muzyki we współpracy z Aquanetem. - W związku z tym prowadzone są obecnie zaawansowane rozmowy z PKP o przejęciu terenu pod park. Trafią tam drzewa przesadzone z terenu działki pod inwestycję.

- To jest ten moment, kiedy domyka się ważny etap inwestycji. Teatr ma zapewnione finansowanie budowy długo wyczekiwanej nowej siedziby - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Miejsce, w którym ona powstanie, jest wyjątkowe. Zbieg ulic Święty Marcin i Skośnej jest znakomicie skomunikowanym samym sercem Poznania. To pozwoli nam z jednej strony służyć mieszkankom i mieszkańcom całego powiatu i metropolii, a z drugiej przyciągać do centrum Poznania od 250-300 tysięcy osób rocznie.

Co ciekawe, nowa siedziba Teatru Muzycznego będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro