Reklama
Reklama

Łukasz Borowicz został nowym dyrygentem-szefem i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej

fot. UMWW Poznań

Łukasz Borowicz w podwójnej roli otworzy 75. sezon artystyczny Filharmonii Poznańskiej.

Maestro Borowicz jest już długo związany z Filharmonią jako pierwszy dyrygent gościnny. Ma mnóstwo światowych dokonań - nagrań i koncertów. Mając wiele interesujących propozycji, zdecydował się wybrać Poznań jako miejsce pracy w Filharmonii Poznańskiej - powiedział marszałek Marek Woźniak na dzisiejszej konferencji prasowej i dodał, że jest to bardzo dobra, wręcz fantastyczna wiadomość. Wiemy, że to będzie wysokiej jakości oferta artystyczna i będziemy z niej po prostu dumni - dodał.

Łukasz Borowicz (ur. 1977) studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. Maestro Borowicz jest z nami związany od lat kilkunastu, w międzyczasie był szefem Polskiej Orkiestry Radiowej, ale Poznań stał się jego polskim domem muzycznym. Fakt że zdecydował się tę propozycję przyjąć - to dla nas ogromna satysfakcja i radość. To jeden z tych dyrygentów, którzy uskrzydlają zespoły orkiestrowe, chóralne, muzyczne, którzy unoszą je na poziom niewiarygodny dla samych muzyków - zaprezentował nowego dyrektora muzycznego, dyrygenta-szefa Wojciech Nentwig.

Nowy dyrektor muzyczny zapewnił, że zrobi wszystko, by zasłużyć na wszystkie miłe słowa, jakie usłyszał w rekomendacjach. W Filharmonii Poznańskiej można realizować marzenia - powiedział i dodał, że Poznań jest jednym z najważniejszych ośrodków na muzycznej mapie Polski, ale także Europy, a poznańska Filharmonia stanowi rozpoznawalną markę w świecie, dzięki występującym tu dyrygentom i solistom, którzy każdorazowo chcą tu wracać ze względu na publiczność, atmosferę miasta, ze względu na tutejszą orkiestrę - powiedział Łukasz Borowicz, który także podsumował swoją dotychczasową współpracę z filharmonikami poznańskimi jako dyrygent-gość, szczególnie w okresie pandemii.

Łukasz Borowicz dyrygent-szef zastąpił maestro Marka Pijarowskiego, który blisko 15 lat prowadził orkiestrę, co stanowi rekord w dziejach Filharmonii.

Główne założenia nowego sezonu 2021/2022 przedstawił Wojciech Nentwig, który zapewnił, że w programie pozostaną wszystkie cykle koncertowe, jakie sprawdziły się w Poznaniu, czyli m.in. odbywające się od 1962 roku "Koncerty Poznańskie", a także cykle tematyczne, np. "Gwiazdy Światowych Estrad". Ale w programie pojawią się też nowe cykle koncertowe, np. "Filharmonicy berlińscy Filharmonii Poznańskiej". Nie straciliśmy publiczności w czasie pandemii, a dodatkowo zyskaliśmy wielu miłośników - przekazał. Jesteśmy jedyną instytucją muzyczną w Polsce, która w sezonie 2020/2021 sprzedała karnety. I to w liczbie złożonej z 4 cyfr - dodał.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Są dwa ostrzeżenia IMGW dla Wielkopolski I i II stopnia
29℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro