Popularny lek na niestrawność wycofany z aptek. Jedna z substancji może powodować raka
Z aptek wycofano popularny lek na zgagę i niestrawność.
Jak poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny, wydano 5 decyzji o wycofaniu z obrotu produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinium.
Z obrotu wycofano: Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane, Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji, Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane, Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące i Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane.
Szczegółowe numery wycofanych serii można znaleźć na stronie GIF.
- Przyczyną wycofania z obrotu jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia ww. produktów. Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczą decyzje, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii - czytamy w komunikacie.
NDMA jest uważana za "prawdopodobnie karcinogenną", jednak w pełni została ona do tej pory przebadana jedynie na zwierzętach, a w przypadku ludzi testy wciąż trwają. W publikacjach na ten temat trudno więc znaleźć jednoznaczne potwierdzenie, że nadmiar NDMA powoduje (lub nie) raka. Sprawę bada m.in. Europejska Agencja Leków.