Reklama
Reklama

Chce zbudować zajezdnię "Gajowa" i trasę tramwajową z klocków LEGO

Wystawa dzieł Mateusza Wawrowskiego | fot. Maciej Kopiński

Mateusz Wawrowski chce w ten sposób uczcić 140-lecie poznańskiej komunikacji miejskiej.

Mateusz Wawrowski od lat pasjonuje się klockami LEGO i komunikacją miejską. Dziś jest motorniczym, ale to nie przeszkadza mu w realizowaniu swojej pasji, jaką jest budowanie z klocków. To dzięki niemu możemy podziwiać Poznań w miniaturze wykonany właśnie ze słynnych klocków. W sklepie na Jeżycach do końca grudnia trwa wystawa dzieł Wawrowskiego (więcej TUTAJ). W dwa tygodnie odwiedziło ją kilka tysięcy osób.

Poznaniak nie chce jednak poprzestać na już gotowych eksponatach. - Otrzymuję wiele pozytywnych opinii na temat prezentowanych modeli, co zachęciło mnie do stworzenia nowego projektu, by dalej rozwijać wystawę. Z okazji zbliżającego się jubileuszu 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, chciałbym z pomocą mieszkańców, turystów i dzieci wybudować dwie makiety prezentujące trasę tramwajową oraz dawną zajezdnię tramwajową przy ul. Gajowej - wyjaśnia.

W tym celu motorniczy utworzył zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Każda osoba, która wesprze inicjatywę, będzie mogła budować makiety razem z Wawrowskim. - Do wykonania trasy i zajezdni potrzeba 10 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na zakup m.in. ponad 30 metrów torów LEGO i 50-60 płyt LEGO o wymiarach 25,5 cm na 25,5 cm. Obie makiety zostaną zbudowane w skali 1:35 - dodaje.

Nie wiadomo jeszcze, która z tras tramwajowych miałaby zostać odtworzona na makiecie. Zdecydować mają mieszkańcy. - Na makiecie znajdą się tory, słupy trakcyjne wraz z siecią oraz przystanki. Trasa tramwajowa zakończona zostanie oczywiście pętlą. Natomiast na terenie makiety zajezdni znajdzie się m.in. hala postojowa z dziewięcioma torami i bramami. Z zajezdni na trasę tramwajową będą wyjeżdżać tramwaje m.in. pierwszy elektryczny tramwaj typu I z XIX wieku - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dym z kominków nad działkami przy Dolnej Wildzie: "Nie można nawet mieszkania przewietrzyć"
17℃
10℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro