Reklama
Reklama

13 mln zł dofinansowania na drogi. "Powiat poznański planuje przebudowę trzech niezwykle ważnych odcinków"

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Prawie 30 mln zł będzie kosztowała przebudowa trzech odcinków dróg powiatowych. Inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku.

Powiat poznański otrzymał właśnie dofinansowanie na realizację zadań z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 13 mln zł. Powiat poznański planuje przebudowę trzech niezwykle ważnych odcinków dróg. Chodzi o ulicę Poznańską w Koziegłowach (odcinek od Gdyńskiej do Piaskowej), kolejny etap przebudowy drogi Iwno - Pobiedziska oraz budowę drogi z Więckowic do Lusówka - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Każda z tych inwestycji znalazła się na liście projektów do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. To oznacza, że nasze wnioski są profesjonalnie przygotowane i tym samym zostały wysoko ocenione przez komisję. Choć muszę przyznać, że długo kazano nam czekać na ostateczne decyzje. Wnioski zostały złożone w kwietniu - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Aplikujemy o zewnętrzne fundusze we wszystkich możliwych konkursach oraz programach, także unijnych. I to przeważnie z sukcesem. Dzięki dofinansowaniom możemy budować szybciej i więcej - dodaje. Jak zaznacza Jan Grabkowski, ostatecznym potwierdzeniem przyznania dotacji będzie podpisanie umów.

Właśnie zakończył się I etap przebudowy ulicy Poznańskiej w Koziegłowach od ulicy Taczaka do Piaskowej. Otrzymane dofinansowanie II etapu prac pozwoli ogłosić przetarg jeszcze w tym roku, a prace rozpocząć w roku 2020. Tym razem przebudowane zostanie skrzyżowanie Poznańskiej z Piaskową oraz pozostały fragment, czyli odcinek aż do ulicy Gdyńskiej. Zakres prac obejmuje wzmocnienie nawierzchni, budowę chodników i ścieżek rowerowych, odwodnienie drogi i włączenie jej do ronda, które miasto Poznań planuje zbudować na ulicy Gdyńskiej - zapowiada rzeczniczka Starostwa Powiatowego. Koszt II etapu szacowany jest na 7,9 mln zł. Przyznane dofinansowanie to niemal 4 mln zł. Prace mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku.

Kolejną inwestycją, która również otrzymała dofinansowanie, jest II etap przebudowy drogi Iwno - Pobiedziska. W ramach tego etapu przebudowany zostanie 3 -kilometrowy odcinek od węzła Iwno na S5 do przepustu w lesie pomiędzy Kociałkową Górką a Kapalicą. Zakres prac obejmuje poszerzenie jezdni do 6 m, wzmocnienie konstrukcji, budowę ścieżki rowerowej na brakującym odcinku i kanalizacji deszczowej w terenie zabudowanym - mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Prace potrwają do września przyszłego roku. Szacowany koszt to 9,9 mln zł. Przyznano dofinansowanie w wysokości niemal 5 mln zł.

Środki przeznaczone będą również na 2,5 km drogi łączącej Więckowice z Lusówkiem, a więc dwie gminy: Dopiewo i Tarnowo Podgórne. Droga zostanie zbudowana od podstaw. Nawierzchnię gruntową i częściowo żwirową zastąpi nowa konstrukcja o szerokości 6 m, z warstwą ścieralną i poboczami. Pojawi się tam oznakowanie poziome i pionowe. Droga zostanie odwodniona poprzez budowę przydrożnych rowów - tłumaczy Wzdłuż drogi, za rowem odwadniającym, powstanie bezpieczny chodnik, z którego będą też mogli korzystać rowerzyści - dodaje Katarzyna Wozińska-Gracz. Prace według planów mają potrwać do października 2020 roku, a ich szacunkowy koszt to 9,1 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 4,5 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
20℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro