Reklama
Reklama

S5 Poznań-Wronczyn: rozstrzygnięto dwa przetargi, kolejny ogłoszono

fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje, że ukończenie wielkopolskiego odcinka trasy S5 nastąpi jeszcze w tym roku.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono przetarg na ukończenie węzła Stęszew na odcinku S5 Poznań - Wronczyn (skrzyżowanie z drogą krajową nr 32 prowadzącą w stronę województwa lubuskiego). Prace mają się odbywać w dwóch etapach. - Etap I - wykonanie niezbędnych robót umożliwiających podłączenie węzła Stęszew do istniejącej drogi krajowej nr 32 wraz ze skutecznym złożeniem wniosku do WINB - termin realizacji - 60 dni od daty podpisania umowy. Etap II - wykonanie wszystkich pozostałych robót objętych zamówieniem wraz ze skutecznym złożeniem wniosku do WINB - termin realizacji - 30.06.2020 - informuje GDDKiA. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do GDDKiA do 17 września.

Wybrano też najkorzystniejsze oferty w dwóch innych przetargach. W obu przypadkach zwycięzcą przetargu została firma COLAS Polska. Za 4,3 mln zł wykona roboty drogowe dla połączenia dwóch odcinków trasy S5 (Poznań - Wronczyn i Wronczyn - Kościan), a za 3,2 mln zł dokończy budowę drogi zbiorczej nr 1 i węzła Konarzewo. - Jeżeli od dokonanych wyborów w ciągu 10 dni nie wpłyną odwołania, to na początku września zostaną zawarte umowy.

GDDKiA szykuje się do ogłoszenia ostatnich przetargów, które pozwolą na ukończenie odcinka Poznań - Wronczyn. Chodzi m.in. o przeprowadzenie prac budowlanych w Miejscach Obsługi Podróżnych, wybudowanie zbiorników retencyjnych czy nasadzenie zieleni.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca unieważniono przetarg na dokończenie lewej jezdni S5 na odcinku Poznań - Wronczyn. Oferty przewyższały bowiem założony budżet. - Po wnikliwej analizie cen jednostkowych stwierdziliśmy, że oferty znacząco odbiegają od cen rynkowych, w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie, wobec czego podjęliśmy decyzję o unieważnieniu postępowania. GDDKiA dbając o rozsądne gospodarowanie środkami publicznymi, mimo trudnej sytuacji na kontrakcie, nie może zaakceptować prób wykorzystania tego faktu przez firmy wykonawcze. Zakres postępowania postanowiliśmy podzielić na branże i dać szerszą możliwość udziału małych i średnich przedsiębiorstw w postępowaniach. Zakładamy, że pozwoli nam to na uzyskanie korzystnych ofert - zaznacza GDDKiA. Tym samym przetargi na wykonanie oznakowania pionowego i poziomego ogłoszono na początku sierpnia. Oferty można składać do 10 i 11 września.

- Celem wszystkich działań jest udostępnienie kierowcom 16 kilometrowego odcinka S5 w IV kwartale bieżącego roku - zapewnia GDDKiA. - Pozostałe dwa odcinki S5 przebiegające przez województwo wielkopolskie od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o łącznej długości około 35 kilometrów, planowane są do oddania do ruchu również w IV kwartale 2019 roku - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami intensywne opady deszczu, a nawet burze
22℃
14℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
7.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro