Reklama
Reklama

Leśnicy dokarmiają rybołowa, który jako jedyny przeżył ataki agresywnego jastrzębia

fot. Rybołowy Online

Ptak nie umie jeszcze polować, a matka przestała pojawiać się w gnieździe.

Już w poniedziałek pisaliśmy o trudnej sytuacji rybołowów z Nadleśnictwa Lipka na północy Wielkopolski. W maju w gnieździe, które można obserwować przez internet dzięki kamerze umieszczonej w pobliżu, wykluły się trzy rybołowy.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Jak informują Lasy Państwowe, do pierwszego ataku samicy jastrzębia na gniazdo doszło 26 czerwca. Wówczas drapieżny ptak porwał jedno pisklę. Znaleziono je martwe następnego dnia. Do kolejnego ataku doszło 10 dni później. Dopiero 8 lipca leśnicy odnaleźli drugiego martwego rybołowa, który wypadł z gniazda podczas ataku. Niestety, około 200 metrów od gniazda znaleziono też martwego dorosłego rybołowa. To prawdopodobnie Szuwarek, który wraz z RoSzponką zasiedlał obserwowane gniazdo.

Dziś RoSzponka nie pojawia się w gnieździe, trwają jej poszukiwania. Wraca do niego natomiast jedyny z młodych rybołowów, który przeżył ataki. Nie umie jeszcze polować, dlatego w porozumieniu ze specjalistami z Estonii, Polski i Szkocji podjęto decyzję o dokarmianiu. - 9 lipca wczesnym rankiem leśnicy, ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów oraz pracownicy PSE, zorganizowali wspólną akcję. Mimo że młody nie był obecny w gnieździe przez całą noc, to dostarczono ryby - podają Lasy Państwowe.

Rybołów szybko pojawił się w gnieździe i "rozpoczął ucztę". - Młody rybołów na razie będzie dokarmiany, gdyż nie jest jeszcze na tyle samodzielny, aby polować. Cały czas nabiera wprawy w lataniu. Gdyby nie atak jastrzębia młode już niedługo zaczęłyby naukę polowania. Młode ptaki pierwsze próbne loty wykonują na przełomie czerwca i lipca, czyli po około siedmiu tygodniach od wyklucia. Gniazdo opuszczą dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni są jeszcze karmione przez rodziców. Pod koniec sierpnia ptaki odlatują na zimowiska.

Dziś już wiadomo, że młody rybołów to prawdopodobnie samiczka. Otrzymała imię Roszka. Śledzić informacje na jej temat można TUTAJ. Co ciekawe, rybołowy gniazdowały na terenie nadleśnictwa od 20 lat, ale nigdy wcześniej gniazdo nie zostało zaatakowane przez jastrzębia. Nie wiadomo, czy rybołowy pojawią się w gnieździe w przyszłym roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem
27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro