Reklama
Reklama

Prokuratura nadal nie dostała dokumentów dot. księdza podejrzanego o pedofilię. Będzie przeszukanie kurii?

Prokuratura poprosiła kurię o wydanie dokumentów z postępowania kanonicznego dotyczących księdza z Chodzieży, który miał molestować ministranta. Decyzją sądu dokumenty miały być wydane w ciągu 7 dni. Prokuratura nadal ich nie dostała.

Historię gwałconego przez księdza nastolatka opisali dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego". Chłopak miał być upijany i przez lata wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Sprawę zgłosił w prokuraturze i poznańskiej kurii. Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, duchowny opuścił swoją parafię. Duchowny pracował też w innych parafiach. Później jednak został wydalony ze stanu kapłańskiego przez Stolicę Apostolską.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Jak już wcześniej informowaliśmy sprawą zajęła się prokuratura. Śledczy chcą przekazania dokumentów z postępowania kanonicznego. Prokuratura zwolniła abpa Stanisława Gądeckiego oraz inne osoby z poznańskiej kurii z tajemnicy zawodowej, ale strona kościelna złożyła na to zażalenie. Chcemy uzyskać dokumentację z postępowania kanonicznego prowadzonego przez odpowiednie władze kościelne w tej sprawie, gdyż tam mogą znajdować się istotne dla naszego postępowania informacje - mówił pod koniec maja prok. Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Mężczyzna jest podejrzewany o popełnienie przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę kilku osób - dodał.

Zażalenie kurii oddalił sąd w Chodzieży. Zgodnie z postanowieniem dokumenty z postępowania kanonicznego miały być wydane prokuraturze w ciągu 7 dni - jak informuje portal TVN24.pl tak się jednak nie stało. Otrzymaliśmy informację od kurii, że nie ma możliwości przekazania materiałów, którymi zainteresowana jest prokuratura, ponieważ zostały one przekazane do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie - powiedział w rozmowie z TVN24.pl prokurator Paweł Ciesielczyk, który prowadzi to postępowanie.

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, już w ubiegłym tygodniu informował, że dokumenty o których mowa zostały przesłane do Watykanu. Dziś zapytany przez dziennikarzy TVN24.pl powiedział, że nic więcej w sprawie nie ma do dodania.

Rozważamy zwrócenie się o międzynarodową pomoc prawną do Watykanu o przekazanie tych materiałów albo uwzględnienie wniosku pełnomocnika pokrzywdzonego o przeprowadzenie przeszukania Kurii Metropolitalnej w Poznaniu w celu odnalezienia tych materiałów - dodał prokurator Ciesielczyk.

Ostateczna decyzja ma zapaść do końca miesiąca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
19.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro