Reklama

Poznań: jesienią uruchomiona zostanie nowa linia minibusowa

fot. ZTM

Linia nr 121 kursować będzie z Ogrodów do osiedli Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody.

Po tym, jak dwa lata temu wybudowana została droga, która połączyła osiedle Lotnictwa Polskiego z ulicą 5 stycznia, a w ubiegłym roku zamontowano przy niej oświetlenie w tym roku planowane jest uruchomienie nowej linii autobusowej, która umożliwi skomunikowanie tych osiedli z węzłem przesiadkowym na Ogrodach. Nowa linia ma poprawić sytuację komunikacyjną mieszkańców tego rejonu.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Sytuacja komunikacyjna ma wielkie znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Dlatego staramy się tworzyć jak najbardziej dogodne możliwości przemieszczania się, rozwijając w szczególności transport publiczny - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. O sytuacji komunikacyjnej tej okolicy rozmawialiśmy z mieszkańcami wielokrotnie i wiemy, że zaproponowane rozwiązanie znacznie poprawi ich sytuację. Z uwagi na nośność i szerokość drogi standardowe autobusy o dużej pojemności miałyby trudności z przejazdem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić linię mniejszymi pojazdami. To rozwiązanie pilotażowe w Poznaniu - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Proponowana linia będzie kursować ulicami Nowina oraz 5 stycznia do Meissnera. Nowa linia nr 121 połączy z węzłem Ogrody oddalone obecnie od komunikacji publicznej osiedla Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody o rozwijającej się zabudowie wielorodzinnej. Będzie ona obsługiwana pojazdami typu Iveco-Kapena Urby mogącymi pomieścić około 35 osób - wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Pojazd przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Tylna para drzwi jest szersza i prowadzi do niskopodłogowej części. Uruchomienie nowej linii nr 121 planowane jest na wrzesień. Minibusy mają kursować w dni robocze w godzinach od 5.00 do 19.00, w godzinach szczytów komunikacyjnych - co 20 minut, a poza szczytami co 30 minut.

Obecne rozwiązanie to pilotaż, ale Miasto pracuje nad koncepcją skomunikowania z węzłami przesiadkowymi innych obszarów, oddalonych od przystanków komunikacji miejskiej, do których nie można dojechać standardowymi autobusami - dodaje Mariusz Wiśniewski. Wstępne założenia będą znane po wakacjach, a realizacja zależeć będzie od możliwości finansowych miasta - kończy.

Przebieg linii nr 121:

OGRODY - Szpitalna - Nowina - OS. NOWE OGRODY

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
10℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.59 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro