Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
26 13
Reklama

Nad poznańskimi placami zabaw pojawią się żagle zapewniające cień?

kk
środa, 12.06.2019 r.
godz. 22.32
kk | środa, 12.06.2019 r., godz. 22.32
Nad poznańskimi placami zabaw pojawią się żagle zapewniające cień?
fot. Andrzej Rataj

Wiosna i lato robią się coraz bardziej upalne, a to oznacza, że korzystanie z placów zabaw znajdujących się w pełnym słońcu jest bardzo ograniczone.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
26°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
26°C 1020 hPa

Radny miejski Andrzej Rataj wystąpił z interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie zapewnienia cienia na placach zabaw w mieście. - Znaczna część placów zabaw nie jest osłonięta przed działaniem promieni słonecznych, czy za pomocą osłony naturalnej (drzewa), czy osłon sztucznych (żagiel przeciwsłoneczny).  Z tej przyczyny przez znaczną część wiosny i przez całe lato są ograniczone możliwości korzystania z placów zabaw przez dzieci - nie tylko bezpośrednio przez działanie promieni słonecznych na dzieci i dorosłych, ale również pośrednio przez działanie promieni słonecznych na urządzenia (zwłaszcza metalowe i plastikowe) znajdujące się na placach zabaw, rozgrzewane do bardzo wysokich temperatur - zauważa radny.

Rataj wymienia m.in. Wartofrajdę w Starym Korycie Warty jako plac zabaw, na którym nie ma cienia. Ale takich miejsc jest zdecydowanie więcej. Proponuje więc, by przy placach sadzić drzewa dające cień dzieciom. Jeśli jest to niemożliwe - konieczne jest zamontowanie żagli przeciwsłonecznych na specjalnych masztach. - Rozwiązanie to jest stosowane w wielu krajach śródziemnomorskich - dodaje. I pokazuje zdjęcia z hiszpańskiej Andaluzji.

Radny nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swoją interpelację, nie wiadomo więc, jaki stosunek do sprawy mają urzędnicy.

Reklama