Reklama
Reklama

"Marcinek" świętował setne urodziny

fot. Włodzimierz Hoppel

Podczas dwudniowego świętowania odbyły się m.in. koncerty, Spotkanie Pokoleń i artystyczny happening.

W oficjalnych obchodach, które odbyły się w Auli Uniwersyteckiej udział wziął między innymi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. 100-lecie dla każdej instytucji to wielkie wydarzenie, trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego "Marcinka". Sto lat to dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę, to absolwenci którzy zasilali różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w Polsce - mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. To ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto po odzyskaniu niepodległości, to także ludzie, którzy nie wahali się walczyć o Polskę podczas II wojny światowej, to ludzie, którzy angażowali się w demokratyczną opozycję w okresie lat PRL-u. To wreszcie ludzie, którzy odbudowywali życie w Poznaniu po roku 89. Z tego miejsca pragnę w imieniu władz miasta poznania, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i obecnego tutaj przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, podziękować wszystkim osobom, które tworzyły "Marcinka", za te wszystkie lata działalności i wszystko, co wnosiliście do naszego miasta i kraju - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Podczas sobotniej uroczystości w Auli Uniwersyteckiej tradycyjnie wręczona została nagroda Prezydenta Miasta Poznania. Z rąk zastępcy prezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza nagrodę odebrała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Alina Chojnacka oraz wicedyrektor Hana Sobczyńska i wicedyrektor Danuta Eckert.

Po uroczystości, w budynku liceum, odbyło się symboliczne przejście w nowe stulecie przez odrestaurowane wschodnie drzwi szkoły oraz happening grupy rzeźbiarzy Pigmalion prof. W. Koronowskiego. Huczne obchody 100. urodzin "Marcinka" trwają już od kilku miesięcy. Odbył się już Wielki Bal Stulecia, recital Hanny Banaszak, a także koncert chórów w operze. Na szkolnym boisku zagrał również poznański zespół Hoi Polloi. Jednym z punktów obchodów była też msza święta, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, absolwent poznańskiego liceum. Pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Obłoki srebrzyste nad Poznaniem
23℃
17℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro