Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 12
Reklama

Prymas Polski: powstanie fundusz dla ofiar pedofilii

sk
czwartek, 16.05.2019 r.
godz. 21.45
sk | czwartek, 16.05.2019 r., godz. 21.45
Prymas Polski: powstanie fundusz dla ofiar pedofilii
fot. By Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78892176

Prymas Polski zapowiedział walkę z pedofilią w Kościele.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1012 hPa

Arcybiskup metropolita gnieźnieński Wojciech Polak był gościem programu "Fakty po Faktach" w TVN24. Tematem rozmowy był oczywiście problem wykorzystywania seksualnie nieletnich.

 
Abp Polak mówił m.in. o kryzysie, w którym pogrążył się ostatnio Kościół "spowodowanym tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii".
 
Prymas zapewniał, że nowe instrukcje papieża Franciszka pomogą w wyplenieniu problemu pedofilii. Według duchownego Kościół musi teraz pokazać jak radzi sobie w konkretnych przypadkach, także tych pokazanych w filmie braci Sekielskich.
 
- Widzimy wyraźnie, jak wiele musimy nadrobić (...). W całym Kościele w Polsce odbyły się szkolenia dotyczące opracowania wytycznych, które będą obowiązywały w każdej diecezji, które mają chronić dzieci i młodzież, nie chronić Kościół - zapowiedział prymas.
 
Trwają również prace nad funduszem solidarnościowym, mającym pomagać ofiarom księży-pedofilów.
 

Metropolita gnieźnieński nie chciał odnosić się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który mówił niedawno o "ręce podnoszonej na Kościół". - Ja nie będę komentował takich wypowiedzi lidera partii rządzącej. Nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół. Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, tak poważne, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu Kościoła, a nie sytuacji, w której Kościół byłby przez kogoś w jakimś sensie piętnowany - mówił na antenie TVN24.

Reklama