Reklama

Koniec zmiany czasu. W 2021 roku przestaniemy przestawiać zegarki

fot. Jean Scheijen/freeimages.com
fot. Jean Scheijen/freeimages.com

Przyśpieszenia nabrały prace nad zniesieniem zmiany czasu w Europie. We wtorek Parlament Europejski poparł rezygnację ze zmiany czasu.

O rezygnacji ze zmiany czasu mówi się od lat. W ubiegłym roku sprawą zajęła się Unia Europejska, a wśród Europejczyków przeprowadzono konsultacje społeczne. Wzięło w nich 4,6 mln osób, a 76% ankietowanych opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. W ubiegłym roku prace nad zniesieniem zmiany czasu wstrzymano, ale ostatnio ponownie nabrały one przyśpieszenia. Na początku marca sprawą zajęła się jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która poparła zniesienie zmiany czasu i skierowała stosowny projekt do Parlamentu Europejskiego.

We wtorek sprawą zajęli się europosłowie. Ostatecznie 410 posłów poparło projekt, 192 był przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu. Teraz zniesieniem zmiany czasu zajmie się Rada Unii Europejskiej, której zadaniem będzie przygotowanie stosownych przepisów.

Wiadomo, że państwa członkowskie będą musiały samodzielne zdecydować, czy wybierają czas letni, czy zimowy. Już ostatnio informowaliśmy, że w Polsce sprawą zajmuje się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ze zleconych badań wynika, że Polacy chcieliby pozostać przy czasie letnim. Jednak eksperci podkreślają, że dla naszej strefy to czas zimowy jest czasem naturalnym.

Ostatecznie zmiana czasu ma zniknąć w 2021 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro