Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
27 13
Reklama

Rowery 4. generacji już w Poznaniu. O bałaganie jak z hulajnogami na razie nie ma mowy

sk
wtorek, 26.03.2019 r.
godz. 07.44
sk | wtorek, 26.03.2019 r., godz. 07.44
Rowery 4. generacji już w Poznaniu. O bałaganie jak z hulajnogami na razie nie ma mowy
fot. Włodzimierz Hoppel

Od kilku dni na ulicach Poznania można spotkać tzw. "bezstacyjne" jednoślady.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
24°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
27°C 1009 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1010 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

To efekt wprowadzenia do systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego rowerów 4. generacji. Na terenie miasta wyznaczono 112 stref, w których nowych pojazdów nie trzeba "wpinać" w stojaki. Pozostawienie tam roweru jest bezpłatne. Można go pozostawić również poza wyznaczoną strefą, ale to oznacza 5 złotych dodatkowej opłaty.


80 stref znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnych stacji PRM. Największa z nich obejmuje teren w granicach I ramy komunikacyjnej, z wyłączeniem płyty Starego Rynku. W praktyce oznacza to, że możemy zostawić pojazd w niemal dowolnym miejscu Starego Miasta. Pełną listę stacji (w tym 32, które powstały w nowych lokalizacjach) można znaleźć tutaj.

Przed uruchomieniem nowego elementu systemu obawiano się powtórki sytuacji z hulajnogami: kilka miesięcy temu ze swoją usługa na terenie Poznania wystartowała firma Lime i od tego momentu elektryczne pojazdy można spotkać w najróżniejszych (a czasem i najdziwniejszych) punktach miasta.
 
Na szczęście w przypadku rowerów na razie do tego nie doszło, co nie oznacza, że system jest idealny: zdarzają się np. problemy z wypożyczeniem roweru.

- Mamy pierwsze uwagi i zgłoszenia. Przez cały czas staramy się udoskonalać system, bo jest on nowy zarówno dla nas, jak i użytkowników - tłumaczyła przed kamerą WTK Agnieszka Smogulecka z ZTM.
 
Z kolei Andrzej Janowski ze stowarzyszenia Rowerowy Poznań zwracał uwagę m.in. na fakt, że rowery 4. generacji są wizualnie podobne do tych starszych, co czasem powoduje pomyłki użytkowników.
 

Nextbike Polska, czyli operator systemu, zapewnia, że świadomość użytkowników PRM jest na tyle wysoka, że nie ma mowy o bałaganie podobnym do tego z hulajnogami. Firma jest jednak przygotowana na każdą ewentualność. - W razie potrzeby będą działać nasze ekipy relokacyjne, a następnie będziemy tworzyć kampanie - mówił Rafał Fedorowicz.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama