Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
17 11
Reklama

Autor słynnych słów, że stare drzewa w mieście powinny wylecieć, zaraz sam może być „na wylocie”

sw
piątek, 22.03.2019 r.
godz. 19.42
sw | piątek, 22.03.2019 r., godz. 19.42
Autor słynnych słów, że stare drzewa w mieście powinny wylecieć, zaraz sam może być „na wylocie”
fot. Tomasz Dworek/FB

Rada Osiedla Stare Miasto złożyła wniosek o odwołanie dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, Tomasza Lisieckiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
27°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
17°C 1009 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1014 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Drzewo w mieście, które ma sto lat, z założenia powinno wylecieć - po tej wypowiedzi dyrektora Lisieckiego w poznańskiej przestrzeni publicznej rozpętała się burza. Stała się ona też przyczynkiem do dyskusji na temat polityki miasta w obszarze miejskiej zieleni. Głos zdecydowali się zabrać osiedlowi radni, najbardziej zainteresowani stanem zazielenia poznańskiego centrum.


- W związku z tą wypowiedzią RO Stare Miasto zwraca uwagę na obawy mieszkańców osiedla, gdzie zlokalizowane są zabytkowe parki i skwery, których drzewa często mają ponad 100 lat. Wątpliwości radnych osiedlowych budzi też zapowiedziana wycinka drzew w parku im. Henryka Wieniawskiego - czytamy w komunikacie na stronie Biuletynu Miejskiego.

Osiedlowi radni zwracają uwagę na paradoks, że Zarządowi Zieleni Miejskiej w największym stopniu powinno zależeć na maksymalnej ochronie i dbałości o wszystkie drzewa w mieście, natomiast to właśnie ta instytucja odpowiada za ostatnią „drzewną czystkę” w centrum. - Dbałość o zieleń na obszarze Starego Miasto powinna należeć do priorytetów Miasta, które boryka się ze smogiem, hałasem, brakiem odpowiedniej wilgotności powietrza - podkreślają radni.

W warstwie deklaratywnej miejski magistrat jest bardzo ekologiczny. Na pamiętnej koszulce z napisem „Wolne Miasto Poznań”, wśród wielu symboli, znalazł się m.in. listek, odwołujący się do umiłowania miejskiej przyrody. Za to w 2015 r. poznański oddział Gazety Wyborczej donosił o planach władz miasta zmierzających do zmiany identyfikacji graficznej na bardziej ekologiczną.

- Pomysł jest taki: skoro nie mamy zabytków, którymi moglibyśmy konkurować choćby z takim Krakowem, promujmy się tym, co mamy. W Poznaniu jest bardzo dużo pięknych terenów zielonych i klinów zieleni. Jest pełno miejskich zbiorników wodnych. Chwalmy się tym - mówił wtedy redaktorom dziennika jeden z miejskich urzędników.

Reklama