Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
16 4
Reklama

Na Starołęce powstaje park rozrywki

j
czwartek, 21.03.2019 r.
godz. 09.30
j | czwartek, 21.03.2019 r., godz. 09.30
Na Starołęce powstaje park rozrywki
Wizualizacja - fot. PIM

Z atrakcji Parku Rekreacji Starołęka Mała mieszkańcy będą mogli skorzystać już jesienią 2019 roku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
16°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Obiekt sportowo – rekreacyjny powstanie pomiędzy ulicami Forteczną, Pstrowskiego i Okopową. O pracach, które ruszyły w tym miejscu informowaliśmy na łamach naszego portalu wielokrotnie, po tym jak mieszkańców zaniepokoiła trwająca w tym miejscu wycinka drzew. Budowa nowego obiektu wymusiła konieczność usunięcia drzew i krzewów nie tylko – co oczywiste - z terenu przyszłych boisk, ale też z obszaru przeznaczonego pod plac zabaw, na którym mogłyby one zagrażać bezpieczeństwu korzystających. Należy pamiętać, że wykarczowanie tylko części rosnących w skupiskach drzew mogłoby osłabić systemy korzeniowe pozostawionego drzewostanu i wpłynąć na stabilność pozostawionych egzemplarzy. Byłoby to niebezpieczne dla bawiących się w parku dzieci – informowały wówczas Poznańskie Inwestycje Miejskie. Po kolejnych konsultacjach i analizach przeprowadzonych z inicjatywy zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego, udało się zmienić projekt w taki sposób, by zachować kolejnych 7 drzew rosnących w sąsiedztwie parku. Oznacza to, że łącznie pozostawionych zostanie 17 drzew rosnących poza strefami przeznaczonymi do zabawy – dodały.

W rejonie powstającego obiektu staraliśmy się pozostawić jak największą liczbę drzew z dotychczasowego drzewostanu. Po przeprowadzeniu dodatkowych analiz zachowano tyle drzew, ile było możliwe  – podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W nowym starołęckim parku powstaną boiska do piłki nożnej oraz siatkówki i koszykówki, plac zabaw, zewnętrzna siłownia, miejsce do ćwiczeń street workout, a także miejsce spotkań dla mieszkańców. Oświetlony i monitorowany obiekt powstaje na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego właśnie pod budowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddane świetne miejsce do uprawiania sportu i rekreacji, jakiego w tym rejonie Poznania jeszcze nie było – zapewnia Jędrzej Solarski.

Infrastruktura parku, wielkość i rozmieszczenie boisk oraz dobór urządzeń były konsultowane ze stowarzyszeniem Zielona Starołęka. Do realizacji przyjęto szereg propozycji wysuwanych przez tę organizację – m.in. zwiększono powierzchnię placu zabaw, wybrano rodzaj urządzeń, które zostaną zamontowane, zaprojektowano miejsce do street workout zamiast miejsca do nauki jazdy na rolkach. Zmniejszono też powierzchnię boisk w stosunku założeń ze wskazania do realizacji, a także zrezygnowano z ogrodzenia terenu. Po konsultacjach – biorąc pod uwagę wnioski i opinie wszystkich stron oraz założony budżet – projektant przygotował projekt optymalny w stosunku do oczekiwań zainteresowanych – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zdaniem Poznańskich Inwestycji Miejskich teren po dawnych ogródkach działkowych jest zaniedbany i porośnięty przez samosiejki – w tym drzewa i krzewy oraz niebezpieczny. Zgodnie z decyzją Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego (DOŚ UM),  w zamian za wycięte drzewa i krzewy – samosiejki, nasadzonych zostanie 96 nowych drzew i 74 krzewy. Ich dobór nie tylko został skonsultowany i zaakceptowany przez DOŚ UM, lecz również uzgodniony z ornitologiem, by – według sugestii stowarzyszenia Zielona Starołęka – stanowiły schronienie i dawały pokarm ptakom – kończą PIM.

Reklama