Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
21 13
Reklama

Przed nami kolejne duże remonty torowisk tramwajowych. Prace prowadzone będą m.in. przy rondzie Środka

j
środa, 20.03.2019 r.
godz. 13.30
j | środa, 20.03.2019 r., godz. 13.30
Przed nami kolejne duże remonty torowisk tramwajowych. Prace prowadzone będą m.in. przy rondzie Środka
fot. MPK

Wśród najpoważniejszych zapowiedzianych na ten rok prac są naprawy przy rondzie Śródka, na ul. Głogowskiej, a także wymiana sieci trakcyjnej na ul. Warszawskiej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
21°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
24°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

29,5 milionów złotych zaplanowano w tym roku na odnowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, w tym tylko na prace torowo-sieciowe przeznaczonych zostanie 25 mln zł. Miasto nieustannie zachęca do korzystania z transportu publicznego. Mamy świadomość, że niezbędne jest stałe inwestowanie w infrastrukturę. Tylko bieżące podnoszenie jej jakości pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, komfort, sprawność, szybkość i niezawodność komunikacji. Dlatego, poza inwestowaniem w budowę nowych tras tramwajowych, jak na Naramowice, w Ratajczaka, czy do Unii Lubelskiej, stale modernizowana jest istniejąca infrastruktura – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Przez ostatnie cztery lata na odnowę infrastruktury przeznaczyliśmy około 90 milionów złotych, a od 2019 do 2023 roku planujemy wydać ponad 140 milionów – dodaje.

Tylko w ubiegłym roku wymieniono torowisko o długości około 2,5 km toru pojedynczego, sieć trakcyjną - około 6 km toru pojedynczego, zmodernizowana została jedna podstacja, dwa przystanki, siedem zwrotnic oraz wymieniono 1,5 km kabli trakcyjnych. Wśród najpoważniejszych zadań, jakie czekają nas w tym roku, są prace w rejonie ronda Śródka i na okolicznych trasach tramwajowych. Na ul. Warszawskiej wymieniona zostanie sieć trakcyjna, przeprowadzone zostaną naprawy nawierzchni torowej na ul. Wolnica i na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego oraz na Jana Pawła II. Prace te podzielono na etapy, aby w jak największym stopniu ograniczyć uciążliwości dla kierowców, pasażerów i pieszych – zaznacza Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

Istotne dla pasażerów będzie także zamknięcie dla ruchu tramwajowego fragmentu ul. Głogowskiej w związku z pracami prowadzonymi przez Aquanet.  Zależy nam na tym, aby minimalizować ewentualne niedogodności dla mieszkańców, dlatego wykorzystamy ten czas na niezbędne naprawy torowiska, wymianę zwrotnic i montaż nowego systemu sterowania na pętli Górczyn oraz remont przejazdu Ściegiennego - Głogowska – dodaje Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM.

Pierwszy z zaplanowanych na ten rok remontów rozpocznie się pod koniec marca. Prace sieciowe będą prowadzone przez dwa dni na pętli Piątkowo. Kolejny, również weekendowy remont, zaplanowano na początku kwietnia na węźle Głogowska-Hetmańska, gdzie wymieniona zostanie zwrotnica zjazdowa do Górczyna. Zarząd Transportu Miejskiego organizuje transport publiczny na czas prowadzonych prac w taki sposób, aby zmiany były jak najmniej odczuwalne przez pasażerów – dodaje Tomasz Łapszewicz.

W weekend 30-31 marca, dy z użytkowania wyłączona zostanie pętla Piątkowska zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii nr 9 i 11. wówczas uruchomiona zostanie linia nr nr 29, która będzie kursować z Dębca, przez centrum, do Starołęki. Swoje trasy zmienią też linie autobusowe r 160 i 190. Autobusy pojadą w taki sposób, aby w jak największym stopniu mogli z nich skorzystać pasażerowie na co dzień podróżujący tramwajami linii 9 i 11 – informuje MPK.

O wszystkich utrudnieniach będziemy informować na bieżąco.

Reklama