Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 2
Reklama

Pieszy ma mieć pierwszeństwo zanim jeszcze wejdzie na przejście dla pieszych

BS
wtorek, 19.02.2019 r.
godz. 21.45
BS | wtorek, 19.02.2019 r., godz. 21.45
Pieszy ma mieć pierwszeństwo zanim jeszcze wejdzie na przejście dla pieszych

Do potrąceń pieszych najczęściej dochodzi na przejściu dla pieszych. Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby piesi mieli pierwszeństwo przed wejściem dla pieszych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O propozycji Rzecznika Praw Obywatelskich pisaliśmy już na naszych łamach - W 2017 r. w Polsce doszło do 32 760 wypadków drogowych (w 25 proc. z udziałem pieszych). Śmierć poniosło 873 pieszych, a rannych zostało 7587. Do śmierci pieszego dochodziło w co piątym potrąceniu wskutek nadmiernej prędkości auta. Główną przyczyną potrąceń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu - wynika z danych Komendy Głównej Policji - informowało biuro RPO.

Dziś pieszy ma pierwszeństwo jedynie w sytuacji, w której znajduje się już na przejściu. Natomiast prawo nie odnosi się do sytuacji, gdy pieszy próbuje wejść na przejście. Adam Bodnar w wystąpieniu skierowanym do Ministra Infrastruktury sugeruje, że pieszy zamierzający wejść na przejście dla pieszych powinien mieć pierwszeństwo przed pojazdem. Rzecznik Praw Obywatelski powołuje się miedzy innymi na przykłady Francji i Norwegii, w których kierowca jest zobowiązany do zatrzymania się nawet jeśli pieszy nie wykazuje wyraźnego zamiaru przejścia przez przejście. 

Sprawą dziś zajął się Maciej Szefer - reporter telewizji WTK. Choć do ewentualnych zmian jeszcze długa droga, to już dziś sprawa budzi ogromne kontrowersje - Wydaje mi się, że to nie jest dobre rozwiązanie. Dobrym rozwiązaniem byłaby przede wszystkim edukacja. Tego brakuje nam od wielu, wielu lat - mówi Maciej Banaszak, redaktor portalu kierowca.pl. Innego zdania jest Włodzimierz Nowak - W rozporządzeniu o znakach drogowych mamy bardzo bezpośrednio wpisane, że kierowca musi wpuścić pieszego, który się zbliża do przejścia dla pieszych. Dziś mało kto o tym wie, przez to, że to nie zostało wpisane do prawa o ruchu drogowym - mówi społecznik.

Od początku roku w Wielkopolsce doszło do 25 wypadków z udziałem pieszych na pasach. Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że do większości wypadków z udziałem pieszych dochodzi w terenie zabudowanym. Więcej w materiale telewizji WTK.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama