Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 4
Reklama

Noc Fortyfikacji: do północy można zwiedzać przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania

j
sobota, 19.01.2019 r.
godz. 12.45
j | sobota, 19.01.2019 r., godz. 12.45
Noc Fortyfikacji: do północy można zwiedzać przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania

W sobotę w ramach V Nocy Fortyfikacji chętni będą mogli zwiedzić schron przeciwatomowy, który w czasach PRL został wybudowany dla władz Poznania.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1033 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jeszcze kilkanaście lat temu o schronie znajdującym się pod budynkiem przy ulicy Słupskiej większość poznaniaków nie miała żadnego pojęcia. A to właśnie w tyn miejscu w przypadku ataku jądrowego miały skryć się władze Poznania. Obecnie miejscem opiekuje się Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Schron został otwarty dla zwiedzających w 2012 roku. To unikatowe miejsce zostało zaprojektowane w latach pięćdziesiątych XX wieku dla Terenowej Obrony Przeciwlotniczej jako stanowisko dowodzenia służb miejskich na wypadek zagrożenia atakiem z powietrza. Potem zostało dostosowane także do zagrożeń związanych z możliwością ataku nuklearnego – informuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

I właśnie dziś do północy będzie okazja, by miejsce to zwiedzić. Na zwiedzających czeka niespodzianka – tego dnia będzie można przymierzyć mundury i obejrzeć urządzenia używane przez Obronę Cywilną w czasach PRL-u – informują organizatorzy wydarzenia. Można w nim zobaczyć nienaruszony wystrój kompleksu – salę dowodzenia, centralę łączności, pomieszczenia filtrów i akumulatorów, a także pokoje mieszkalne dowództwa. Wizyta w schronie pozwoli poczuć niepowtarzalny klimat lat PRL-u, jak również specyfikę życia w ciasnym podziemnym bunkrze, w którym przestrzeń prywatną ograniczono do minimum - dodają.

Bilet wstępu do schronu kosztuje w sobotę 2 zł. Ostatnie dziś wejście przewidziane jest o godzinie 23:30.

Reklama