Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Opublikowano listę projektów do realizacji w ramach rządowego programu Kolej Plus. Są trzy projekty z Wielkopolski

BS
czwartek, 17.01.2019 r.
godz. 15.30
BS | czwartek, 17.01.2019 r., godz. 15.30
Opublikowano listę projektów do realizacji w ramach rządowego programu Kolej Plus. Są trzy projekty z Wielkopolski
zdj. ilustracyjne - fot. BS

Pomysł na projekt Kolej Plus ogłosił premier Mateusz Morawiecki w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Teraz Ministerstwo Infrastruktury opublikowało listę projektów włączonych do projektu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1018 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Polska w okres wolności weszła z prawie 30 tysiącami kilometrów czynnych linii kolejowych, obecnie pozostało blisko 20 tysięcy kilometrów szlaków kolejowych. Podejmujemy się realizacji programu, który ma odwrócić zjawisko likwidacji kolei w Polsce - zapowiadał w październiku ubiegłego roku Mateusz Morawiecki. 

Teraz na stronie Ministerstwa Infrastruktury opublikowano szczegóły programu, którego pełna nazwa brzmi Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Cały program składa się z trzech komponentów tj. inwestycje, organizacja przewozów oraz ochrona istniejącej infrastruktury przed likwidacją.

Komponent związany z organizacją przewozów ma na celu usprawnienie organizacji przewozów pasażerskich. Pomóc w tym ma szykowana nowelizacja przepisów. Ułatwione ma być między innymi tworzenie regionalnych połączeń między województwami - Projekt zakłada umożliwienie wykonywania regionalnych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym do miasta usytuowanego w sąsiednim województwie nie dalej niż 30 km od granicy województwa. Jest to rozszerzenie w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów pozwalających na przewóz osób do najbliższej stacji za granicą województwa. Powyższa zmiana umożliwi organizowanie przez zainteresowane samorządy województw przewozów w głąb terenu sąsiedniego województwa do miasta o większej liczbie ludności, generującego większe potoki pasażerów niż najbliższa stacja za granicą województwa - wyjaśnia MI.

Jeśli chodzi o ochronę istniejącej infrastruktury to ministerstwo chce walczyć z likwidacją wciąż istniejącej, choć nieużywanej infrastruktury. Natomiast zdecydowanie najwięcej emocji budzi kwestia inwestycji i rewitalizacji istniejących szlaków kolejowych. W tej chwili do programu wpisano dwadzieścia inwestycji, a trzy z nich dotyczą szlaków kolejowych na terenie Wielkopolski. 

Ministerstwo Infrastruktury chciałoby rewitalizacji linii numer 369 na odcinku Śrem - Czempiń oraz linii kolejowej numer 360 na odcinku Gostyń - Kąkolewo. Dodatkowo planowana jet też budowa zupełnie nowej linii łączącej Konin i Turek. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłaby się rozpocząć realizacja powyższych inwestycji. 

Reklama