Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Europejskie państwo zmieniło nazwę pod wpływem Grecji. To szansa na wejście do Unii

sk
sobota, 12.01.2019 r.
godz. 12.37
sk | sobota, 12.01.2019 r., godz. 12.37
Europejskie państwo zmieniło nazwę pod wpływem Grecji. To szansa na wejście do Unii
Krzyż Milenijny, ustawiony na górze Vodno, widoczny z każdej części Skopje - fot. By Brest - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5106877

Macedoński parlament poparł poprawkę do konstytucji, zmieniającą nazwę państwa.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Ten bałkański kraj rościł sobie prawa do nazwy "Macedonia", co wzbudzało sprzeciw Grecji, ze względu na posiadłości obu państw na terenie historycznej Macedonii. W stosunkach międzynarodowych używano nazwy "Republika Macedonii" (uznała ją m.in. Polska), ale część państwa nie uznawała tego określenia i używała tymczasowej nazwy "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii".
 
Spór przez wiele lat uniemożliwiał integrację z Unią Europejską i NATO, ze względu na veto Grecji. Po objęciu władzy premier Zoran Zaew wszczął proces zmiany nazwy państwa. Zdecydował się m.in. na zmianę nazwy położonego w okolicy Skopje portu lotniczego, noszącego do tej pory imię Aleksandra Wielkiego.
 

Ostatecznie 81 ze 120 parlamentarzystów zgodziło się na poprawkę do konstytucji, zmieniającą nazwę na "Republika Macedonii Północnej". To efekt porozumienia z Grecją, która w zamian ma zaprzestać blokowania integracji mniejszego sąsiada z UE i NATO.

Reklama