Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama

MPK przypomina: od nowego roku żegnamy starą numerację wszystkich dziennych autobusów

sw
piątek, 7.12.2018 r.
godz. 16.29
sw | piątek, 7.12.2018 r., godz. 16.29
MPK przypomina: od nowego roku żegnamy starą numerację wszystkich dziennych autobusów
fot. ZTM

Coraz bliżej do zmiany w nazewnictwie w poznańskim MPK. Od pierwszego stycznia numery wszystkich autobusów dziennych będą zaczynać się od 1.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Z początkiem nowego roku miejskie, dzienne linie autobusowe otrzymają nową numerację: przed obecnym numerem pojawi się jedynka. Tym samym, na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM autobusy będą miały trzycyfrowe numery linii. System będzie bardziej przejrzysty, czytelny i zrozumiały – nie tylko dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale i dla przyjezdnych - przekonuje MPK na swojej stronie internetowej.

Zrezygnowanie z tradycyjnych i funkcjonujących od niepamiętnych czasów numerów podyktowane jest więc potrzebą usystematyzowania komunikacji w aglomeracji poznańskiej. Poznaniowi, jako największemu i centralnemu ośrodkowi przypada „jedynka”. Autobusy nocne już od jakiegoś czasu kursują pod numerami zaczynającymi się od „dwójki. Czerwonakowi i Murowanej Goślinie przypadły linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, Kórnik i prawobrzeżnej części Mosiny korzystają z numerów 500-599. „Sześćsetki”  jeżdżą na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), „siedemsetkami” podróżują mieszkańcy gmin Komorniki i Dopiewo, natomiast „osiemsetki” są charakterystyczne dla Tarnowa Podgórnego i Rokietnicy. Gmina Suchy Las samotnie dzierży numery od 900 do 999.

- Do zakończenia procesu wprowadzania nowego systemu numeracji linii pozostało przenumerowanie miejskich linii autobusowych na trzycyfrowe. Rewolucji jednak nie będzie. Zależy nam bowiem na tym, aby nowy system był czytelny dla wszystkich, a jednocześnie, aby nie dezorientował pasażerów, którzy przyzwyczaili się do obecnej numeracji - uspokaja Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Po dodaniu jedynki z przodu linie autobusowe zyskają nową, ale nie bardzo zmienioną nazwę, np. autobus kursujący pod numerem 74 będzie się nazywał 174, a 85 zostanie przemianowany na 185. Zmiana wejdzie w życie we wtorek 1 stycznia.

 

Reklama