Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -6
Reklama

Zbyt mało połączeń Swarzędz - Poznań w ramach PKM?

sk
środa, 5.12.2018 r.
godz. 11.54
sk | środa, 5.12.2018 r., godz. 11.54
Zbyt mało połączeń Swarzędz - Poznań w ramach PKM?
fot. Koleje Wielkopolskie

Od 9 grudnia na kolei obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
7°C 1036 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1045 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1040 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zmiany tradycyjnie oznaczają m.in. uruchomienie nowych pociągów. Koleje Wielkopolskie uruchomią m.in. przyspieszone połączenie pomiędzy Poznaniem i Kaliszem, które pozwoli pokonać drogę pomiędzy oboma miastami w czasie krótszym niż 90 minut.

Zmiany obejmą również połączenie Poznań-Swarzędz, realizowane przez Koleje Wielkopolskie w ramach Poznańskiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Według nowego rozkładu jazdy, który ma obwiązywać od 09.12.2018, pociąg kursuje ze Swarzędza do Poznania w odstępie 110 minut w godzinach szczytu popołudniowego: o 14:59 a następny o 16:49. Według wcześniejszych zapewnień pociąg w tych porach miał kursować co pół godziny - napisał do nas zaniepokojony czytelnik Maciej.

Koleje Wielkopolskie wyjaśniły, że realizują one rozkład zgodnie z zamówieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Różnego rodzaju wnioski czy skargi są na bieżąco przekazywane, ale nie wszystkie można spełnić, m.in. ze względy na wciąż prowadzone prace na trasie z Poznania do Wrześni.

Problemem PKM wciąż jest również "wąskie gardło" Poznańskiego Węzła Kolejowego. - Mamy tu na myśli głównie odcinek Poznań Wschód – Pozna Gł., gdzie zbiegają się pociągi z kierunku Gniezna, Konina i Wągrowca plus pociągi innych przewoźników, co wpływa na ograniczoną przepustowość danej linii - tłumaczą KW.

W ramach PKM planuje się m.in. pociągi do Wrześni, co zwiększy liczbę połączeń również pomiędzy Swarzędzem i Poznaniem. Najpierw jednak zarządca infrastruktury musi skończyć wszystkie prace, co przewidziano na czerwiec przyszłego roku.

- W przypadku połączeń ze Swarzędza w kierunku Poznania dotychczasowe pociągi nr 77291/0 (15:06 ze Swarzędza) oraz 77303/2 (16:03 ze Swarzędza) przesunięte zostały odpowiednio na godzinę 14:25 (poc. nr 77595)i 17:39 (poc. nr 77623) co wynika z niskiej frekwencji jaka miała miejsce w ww. pociągach w obecnym rozkładzie jazdy oraz ograniczenia infrastrukturalnymi, takimi jak wspomniana powyżej ograniczona przepustowość odcinka Poznań Wschód – Poznań Główny - tłumaczą Koleje Wielkopolskie.

Wszystkie informacje o nowych połączeniach realizowanych przez KW można znaleźć tutaj.

Reklama